sosyal medya içerik takvimi nasıl oluşturulur

Sosyal Medya İçerik Takvimi Nasıl Hazırlanır?

Sosyal medyada içerik takvimi hazırlamak çok önemlidir. Bu sebeple sosyal medya pazarlamada belli bir stratejinin ve düzenin olması gerekmektedir. Böylelikle bu düzen sayesinde çalışmalarınızdan daha fazla verim alabilirsiniz. İçerik takvimi hazırlanmadığı taktirde mecraları planlı bir şekilde yönetemezsiniz ve bazı aksaklıklar ile karşılaşabilirsiniz.

İçerik takvimi hazırlamanın en önemli yararlarından biri ise, işinizi son dakikaya bırakmadan halletmek. Ve artı olarak size zaman kazandırır. Böylelikle kalan zamanda farklı içerikler üretebilirsiniz. İçerik takviminizi haftalık, aylık gözden geçirerek bir değerlendirme yapabilirsiniz.

İçerik takvimi hazırlamak zor bir şey değil. Google Docssheet’i ya da Excel dökümanı ile başlayabilirsiniz.

Peki sosyal mecralar için içerik takvimi nasıl hazırlayabilirsiniz? Şimdi bunun üzerinde duracağız.

Kaç İçerik Paylaşacaksınız: Öncelikle haftada ya da ayda kaç içerik paylaşacaksınız bunu belirlemelisiniz.

Farklı sosyal mecralarda yer alıyorsanız, mecraların analizini dikkatli yapmalı ve bu mecralara göre içerik takvimi oluşturmalısınız. Burada mecraları tanımak ve iyi bilmek devreye giriyor.

İçerik Türlerinizi Belirleyin: Ne tür içerikler paylaşacaksınız,  mutlaka belirleyin. Fotoğraf, metin yoksa video paylaşımı mı yapacaksınız? Hangisi sizin içeriğinize daha fazla uyuyor? İyi bir şekilde analizini yapmalısınız.

İçerik Konusu: Hangi konuda içerik üreteceksiniz. İlk olarak bunu planlayın. Ne gibi içerikler paylaşacaksınız belirlemeniz gerekmektedir.

  • Kullanılacak fotoğraflar,
  • Ürün tanıtımları,
  • Kampanya duyurular,
  • İlgi çekici konular.

Konu ve içerik bulmak için bu başlıkların üzerinde durabilirsiniz.

İçeriğin Yaratacağı Duygu: İçeriğiniz okuyucuda nasıl bir duygu yaratacak? Eğlendirecek mi, duygusallaştıracak mı, bilgi edinmesini mi sağlayacak?

İçeriğiniz Ne zaman Yayınlanacak: Önceden, içeriğinizin yayına giriş gününü ve saatini belirlemeniz gerekmektedir. Bu size verimli ve etkili bir çalışma ortamı oluşturacaktır.

Hangi Kanallarda Yayınlanacak: Her içeriğiniz kullandığınız tüm mecralar için uygun olmayabilir. Bazen her mecra için farklı bir strateji izlemeniz gerekebilir. İçeriğinizi düşünerek, iyi bir şekilde analizini yaptıktan sonra yayınlamanızda fayda var.

Aylık Takvim Oluşturun: İş gücü, içerik üretim kapasitesi, içerik konuları ve zaman gibi faktörleri belirledikten sonra içerik takvimi hazırlayabilirsiniz. Verilerin hepsini takvim üzerinde rahatlıkla toplayabilirsiniz.

Google Docssheet’i ya da Excel dökümanı ile içerik takvimi rahatlıkla oluşturabilirsiniz. Takvimi günlük olarak hazırlabilirsiniz. Aylık bir takvim düşünün, takvimi günlere böldüğünüzde, ilerleyen günler için de bu içerikleri yerleştirebilirsiniz. Hatta bir sonraki ay için plan yapmaya bile başlayabilirsiniz.