Neden içerik pazarlama stratejisine ihtiyacınız var

Neden İçerik Stratejisine İhtiyacınız var?

İçerik pazarlama stratejisi, belirlediğiniz izleyici kitlesinin içerik aracılığıyla nasıl çekeceği ve kazanılacağının planlanması ve geliştirilmesidir. İş içerik pazarlamacılığına gelince, içerik stratejisi, başarı kazanmak için yaşamsal önem taşır. Önce planlayın, sonra içerik yaratın.

Adamakıllı bir içerik stratejisi yürürlüğe sokmazsanız, içerikle ilgili girişiminiz kötü sonuçlanır. Kavramsallaştırılmamış bir içerik stratejisi mevcut değilse, organizasyon içinde insanları ikna etmek ve destek bulmak güç olur. İçerik geliştirmenin bu aşamasında üzerine kafa yorulması gereken çok şey vardır.

İşletmeniz için tutarlı bir içerik stratejisi yaratmakla görevlendirildiğinde bunun altında ezilmek işten değil. Başarılı olmak için, her şeyi temelinden ele almanız şart. Baştan başlayın ve ne söylemek istediğinizi, kiminle konuşmak istediğinizi, neticede ne elde etmek istediğinizi düşünün. Yayıncı gibi düşünün, ama düşüncelerinizi gerçek dijital pazarlama verileriyle desteklemeyi ihmal etmeyin. Müşteriye ve işletme ihtiyaçlarına odaklanan bir strateji geliştirin.

İçerik pazarlamacılığının, koca müşteri serüveninde iş gören bir avuç pazarlama kanalından biri olduğunu aklınızdan çıkarmayın; dolayısıyla, bu çevrimin tüm noktalarında müşterilerinize hitap eden bir stratejiye muhtaçsınız. Veri tahlili işte bu aşamada devreye giriyor. Bu aşamada içerik pazarlamasının verileri sindirip eğilimleri görme kabiliyeti, genel bir içerik stratejisi oluşturacak yaratıcılıkla birleşir. İçerik stratejinizi yaratmadan önce tüm verilere göz atın. Sitenizin analiz verilerine bakın; hangi sayfalar en çok satışa dönüşüyor; eğer varsa, hangi mevcut içerikler paylaşılıp ziyaret ediliyor. Sosyal medya sayfalarınıza bakıp aynısını yapın. Elinizden gelirse sosyal ortamda bir dinleme raporu oluşturun, hedef kitlenizin internet üzerinde ne hakkında konuşmaktan hoşlandığını çözümleyin. İnsanların internet üzerinde ne tür aramalar yaptığını öğrenmeye odaklanın. Rakiplerinizin başarı için ne yaptığına ya da yapmış olduğuna bakın. En önemlisi de işletme hedeflerinizin ne olabileceği hakkında kafa yorun.