İTaksi Uygulaması Projesi

İBB’den İTaksi Uygulama Projesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İTaksi uygulaması hayata geçirildi. İBB’nin “Akıllı Şehir” konseptine uygun olarak hazırladığı proje çerçevesinde İstanbul’da ticari taksiler İTaksi uygulamasına entegre ediliyor. İTaksi sistemine kayıt olan araçlar bir merkezden takip edilecek.

Taksi çağırmak isteyen müşteriler çağrı merkezini arayarak ya da iTaksi mobil uygulamasıyla istediği türde aracı çağırabiliyor. Ödemeler diğer örneklerinde olduğu gibi kredi kartıyla yapılabiliyor. İBB tarafından denetlenen taksilerde ayrıca İstanbul Kart ile ödeme seçeneği de mevcut. Bu da öğrenciler ya da çeşitli meslek erbaplarına avantaj sağlıyor.

Yeni projenin en önemli özelliklerinden biri yolcuların ve sürücülerin güvenliğini sağlaması. Sürücüler kendilerine özel hazırlanan kartlarını taksiye bağlanan donanıma okutmak zorunda. Yolcular takside yer alan ekranda sürücünün adını ve fotoğrafını görebiliyor.

İTaksi projesi dahilinde ayrıca tüm taksilere güvenlik kamerası bağlanıyor. Ses kayıt etmeyecek yeni sistem güvenlik sebebiyle kriptolu yayın yapacak ve görüntülere şoför tarafından erişilemeyecek.

UKOME’nin kararı doğrultusunda uygulanacak olan farklı konfor ve ücretteki turkuaz taksi uygulaması, İTaksi kapsamına da alınıyor. Sistemde hem standart tarifeli sarı taksiler hem de turkuaz, siyah taksiler ve deniz taksiler yer alıyor.

Uygulama kapsamında İstanbul’daki ticari taksilere kamera ve panik butonu takıldı. İBB’ye göre 17.395 taksinin sisteme kaydolması hedefleniyor.