Hızlı etkileşim için içerik modelleri

Hızlı Etkileşim için 6 İçerik Modeli

Bir içeriğin zamanında paylaşılıp etkileşimi hızlı bir şekilde alması önemlidir. Özellikle, Facebook gibi sosyal ağlarda paylaşımın görünürlüğünü artırır. Facebook’ta bunu tetikleyen şey EdgeRank’dır. EdgeRank’ın en önemli faktörleri, zamanlama ve paylaşımın ağırlığıdır. Ağırlığı etkileyen faktörler, beğeni, yorum, paylaşım vb. durumlarıdır. Zaman ise içeriğin en uygun zamanda paylaşılıp hızlı etkileşip alıp taze kalması anlamına gelir. Peki, hızlı etkileşim alan bir içerik nasıl olmalıdır? Bunu 6 maddede sıraladık.

Fotoğrafın Başlığı Ne Olsun Postu

Komik veya ilgi çekici bir resim paylaşarak takipçilere hangi başlığı eklersek uygun olur gibi şeyler sormak etkileşimi hızlı bir şekilde arttırabilir. İnsanlar beğendikleri fotoların altına espirili şeyler yazmayı severler.

Alıntılar – Quotes

İnsanlar beğendikleri alıntıları yakınlarıyla paylaşmayı severler. Özellikle; motive edici, duygu içeren, iyi fikirler veren alıntılar dikkat çeke ve hızlı etkileşim alan bir içerik olur. Bunlar, ister sadece yazı olarak yada yazının içine yerleştirilen resim olarak paylaşılabilir. Genelde resimler daha fazla etkileşim alır.

Boşluk Doldurma – Fiill-in theBlank 

Boşluk doldurma etkileşim olumlu yönde etkileyen paylaşımlardan biridir. İnsanlar yaratıcı olmayı ce kendilerini akıllı göstermeyi severler. Bu paylaşımlardan boşluğa seçenekler verebilir veya en uygun seçenek ne olur şeklinde sunabiliriz. Ayrıca boşluğu uzun değil kısa bir cevap tutmakta olumlu olacaktır.

Güncel Zamanı Yakalayan İçerikler

Gündemde olan olay veya önemli bir günle ilgili bir içerik hızlı etkileşim almayı sağlayabilir. Örneğin; Markaların; ay tutulması hakkında yaptığı paylaşımlar güncel zamanı yakalayan içeriklerdir. Bunlara espirili bir dille anlatıldığında daha da çekici ve paylaşılır bir hale gelir.

Komik Fotoğraflar

Takipçilerinizin duygusuna yüzlerini güldürerek hitap ettiğinizde genelde beğeni kaçınılmaz olur. Bu yüzden takipçilerinizi hedef kitlenizi iyi tanıyarak onları rahatsız etmeden güldürebilecek içerikler paylaşın.

Soru Sormak – Questions

Soru sormak insanları cevap vermeye iten bir yaklaşımdır. Özellikle sorunun cevabını biliyorlarsa cevap verme ihtiyacı hissederler. Bu durumda etkileşimi hızlı ve olumlu yönde etkiler.

Sorularla ilgili tavsiyeler;

  • Kısa tutun
  • Evet/Hayır soruları sorun
  • Çoktan seçmeli A,B,C seçenekli sorular sorun
  • Cevabı fazla almak için takipçilerin genelinin cevaplayabileceği ne zor ne kolay sorular seçin