hacker haberleri

Her Ay Bir Milyon Hesap Bilgisi Çalınıyor!

İnternetin merkezini oluşturan Google, Kaliforniya Üniversitesi ile ortaklık kurarak önemli bir internet güvenlik araştırması gerçekleştirdi. Ortaya çıkan sonuç oldukça korkutucu görünüyor.

İnternet dünyasında sık sık hırsızlıklar yaşanıyor. Google’ın üniversite ile yaptığı araştırma ise bu hırsızlıkların genelde üç kategoride yapıldığını gösteriyor. Buna göre kötü niyetli kişiler insanları “phishing, keylogging ve üçüncü parti şirketler” üzerinden vuruyor. 2016 Mart ile 2017 Mart dönemini kapsayan araştırmaya bakıldığında sadece phishing ve keylogging üzerinden her hafta 250 bin hesap çalınıyor. İnsanları kandırmaya yönelik içerikler (Kimlik avı) ve yazılanları kaydeden uygulamalar ile her ay 1 milyon hesap bilgisi çalabilen hackerlar, klasik yöntemlerinden vazgeçmiyor. Rapora en büyük darbe ise üçüncü parti şirketlerden vuruluyor. Yahoo, MySpace, Equifax ve LinkedIn gibi büyük platformlara sızan hackerlar, buraya verdiğimiz hesap bilgileriyle diğer hesaplarımızı da ele geçirebiliyor. Kolay hatırlamak adına hepsine aynı bilgileri verdiğimiz için de 3.3 milyar hesap bilgi kolayca başkalarının eline gelmiş bulunuyor.

Diğer şirketlere yapılan saldırılarda daha çok parolaların ele geçirebildiğini belirten internet devi, phishing ile daha kişisel verilere ulaşılabildiği söylüyor. Örneğin kendini kullandığımız banka gibi gösteren kötü niyetli kişiler, bırakın parolanızı kredi kartı detaylarınızı dahi kolayca alabiliyor. Bu tarz saldırılar aynı zamanda kişilerin IP adresi ve konumu da açığa çıkartıyor. Yani durum sadece internet dünyasında kalmayıp gerçeğe de dönüşüyor. Şirket, sadece araştırma boyunca keyloggers yoluyla çalınan 788 bin kimlik bilgisini ve kimlik avı yoluyla elde edilen 12 milyon bilgiyi tespit ettiklerini de belirtiyor. Aynı zamanda saldıraya uğramış 67 milyon hesabın koruma altına aldığını söylüyor.