mobil pazarlama yöntemleri

Hedef Kitleniz Mobil Ortamları Nasıl Kullanıyor?

Müşterileriniz akıllı telefonlarını kullanırken onlarla daha iyi bağlantıya geçebilmeniz için bu müşterilerin mobil medyayı nasıl kullandıklarından bahsedeceğiz.

Bilginin parmak uçunda bulunduğu bir dünyada müşteriler artık markalarla çeşitli yeni ve yaratıcı şekillerde, kendi koşullarında ve kendi uygun zamanlarında ilişki kurabiliyorlar. Müşterinin ilgilendiği şeyin en iyi ihtimalle mobil dünyada gezinmek olabileceği düşünülürse, mobil yönelimli müşteri ödülleri indirimler ve promosyonlar bu ilgiyi başarıyla yakalayıp tutabilen markalar sonunda kazanacak olanlardır.

Dijital Pazarlamacıların görevi hevesli olan veya hevesli olmayan müşterileri en azından ortada buluşturmanın bir yolunu bu mobil dünyada bulması gerekir. Bugün mevcut olan çok sayıdaki mobil seçenekle beraber pazarlamacıların aklını kurcalayan şey, müşterilerin uzun vadede markayla meşgul olmasını nasıl sağlayacaklarıdır. Sadece mobil erişimli olmayan, zamanla genel kullanıma da uyarlanabilecek bir içerik nasıl sunabilirsiniz. Aşağıda müşterilerin en sevidkleri markalara ulaşmak için teknolojiyi nasıl kullandıklarından bahsedeceğiz.

Bağlantı kurmak

Bir müşterinin bir markayla kurabileceği mobil bağlantı türlerine bakmadan önce, bu bağlantıların nasıl kurulacağını ele almak önemlidir. İnsanların mobil cihazları sadece telefon aramaları yapmak için kullandığı zamanları hatırlarsanız, üzerinden fazla uzun bir süre geçmedi. Bugün, mobil cihazlar alışveriş yapmak, video izlemek, spor karşılaşmalarının skorlarını öğrenmek, oyun oynamak ve sosyal uygulamalar aracılığıyla arkadaşlar ve ailelerle iletişimde kalmak için kullanılıyor.

Bunun anlamı, kullanıcı dostu bir mobil web sitesinin, müşterileriyle devamlı bir mobil ilişki geliştirmek isteyen herhangi bir marka veya pazarlamacı için ilk adım olduğudur. Pek çok durumda markaların mevcut web içeriğini mobil tarayıcıyla kullanım için uygun hale getirmesi yeterlidir. Bu da genellikle bir sayfanın basitleştirilmiş daha küçük ekranlar için düzenlenmesi anlamına gelir. Bu adım atıldıktan sonra önemli olan, mobil için optimize edilmiş bir web sitesinin var olduğunu duyurmaktır. Markanın standart web sitesi, mobil ortamdaki vardığını tanıtmak için kullanılabilir ama bunun, henüz bağlantı kurmamış potansiyel kullanıcılar için pek bir faydası yoktur. Neyse ki mobil reklamcılık ve mobil arama, bu müşterilere ulaşmanın yollarını sunuyor. Güçlü bir mobil arama sıralaması, markanın ilgilenen müşteriler tarafından daha kolay erişilmesini sağlar ve iyi yerleştirilmiş mobil reklamlar da potansiyel müşterilere ulaşmanın hedefe yönelik yollarını sunar.

Bir Bağ Yaratmak

Müşteriler bir markayla ister akıllı telefon, ister tablet, ister başka bir yolla ilişkiye geçsin, onların zaman zaman geri gelmeye teşvik edecek bir deneyim yaşatmak pazarlamacıya kalmıştır. Müşterilerin mobil internet erişimiyle vakit geçirebilecekleri pek çok yol vardır; kişisel ve iş e-postaları, yerelden dünyaya tüm haberler ve sosyal medya ağları dahil olmak üzere, doğrudan sınırsız bir bilgi kaynağına bağlanırlar. Bu nedenle sadece marka sadakatine dayanmak veya marka sadakati yaratmaya yönelik çabalar üç belirli unsura bağlıdır. Güçlü içerik, interaktif bir deneyim ve kullanıcı teşvikleri.

Bağlantı Şekilleri

Akıllı telefon kullanıcıları için bağlantı şekillerinin artmaya devam etmesinden dolayı markaların bunlara nasıl uyum sağlayacaklarını düşünmesi gerekir. Basit katılım tercihli SMS bildirimlerinden lokasyon bazlı QR veya 2D kodlarına kadar, bugünün müşterileri markalarla yeni yollar aracılığıyla ilişki kurmaya hazır ve isteklidir. Bunu göz önüne alırsak, bir pazarlamacı için potansiyel müşterileri ilgili içerikle buluşturmaya yarayabilecek mümkün olan her mobil kanalı geliştirmek iyi bir fikir olacaktır.

Farklı Cihazlarla Bağlantı

Kabul edelim, farklı uygulamalar için farklı cihazlar kullanacaksınız. Bu nedenle bir pc, akıllı telefon veya tablet bağlantısı olsun, her bir kullanım noktası için ayrı pazarlama uygulamaları gerektirir. Genellikle bir bilgisayarın önüne oturduğunuzda, derinlemesine araştırmanız için daha detaylı bilgiler, kolay bir gezinim, daha geniş ve okumayı kolaylaştıracak bir ekran istersiniz. Masanızdan girdiğiniz web siteleri daha büyüktür ve daha fazla sayfa içerir. Büyük olasılıkla bu cihazlardaki reklamlara gözleriniz bir şekilde kapalı olacaktır. Ürün değerlendirmeleri, belirli ürün içerikleri ve aramanızla ilgili diğer bilgilerle daha fazla ilgili olabileceğiniz için mobil kullanımda tamamen farklı bir deneyim yaşarsınız.

Akıllı telefonlara dönersek, onları genellikle hızlı şekilde bilgi edinmek, yerel işyerlerini bulmak ve e-posta veya sosyal medya hesabınızı kontrol etmek için kullanırsınız.  Tablet kullanıcıları oyun oynamak, internete göz atmak, alışveriş yapmak veya içerik tüketmek gibi, daha aceleci olmayan işlerle zamanını geçiriyorlar. Hatta bir araştırmaya göre tabletin %40 oranla, en çok televizyon seyrederken kullanıldığını gösteriyor. Tablet kullanıcıları ayrıca genelde kitap okuyor veya video izliyor. Ayrıca diğer cihazlara oranlara reklamlara tepki verme olasılıkları da daha yüksek.

Mobil pazarlama alanında, sınırsız seçenek var. Bunların hepsi bir araya gelebilir ve daha geleneksel pazarlama programlarıyla beraber gayet iyi çalışabilir. Müşterileriniz mobil cihazları nasıl kullandıklarını iyi araştırmak pazarlama sürecinize mobili nasıl dahil edeceğiniz hakkında çok iyi bilgiler verebilir.

Leave a comment