Google JPEG Kodlayıcı Görselleri Düşürüyor

Google’ın JPEG Kodlayıcısı Boyutları Yüzde 35 Düşürüyor

nternetin var olduğu günden bu yana resim boyutları hep kullanıcıları sıkıntıya sokmuştur. İlk zamanlarda bir kaç KB boyutunda olan resimler artık MB boyutlarında. Özellikle yavaş veya kotalı bağlantılar için resimlerle dolu bir site acı verici olabiliyor. Geliştiriciler bu konuya çözüm arıyor.

Genelde bu konuda elde edilen çözümler sıkıştırma algoritmalarına müdahale ile sınırlı. Son olarak Google’ın açık kaynak haline getirdiği JPEG görüntü sıkıştırma algoritması Guetzli, kaliteyi kaybetmeden boyuttan yüzde 35 kazandığı iddiasıyla sahneye çıktı.

Guetzli, niceliğe odaklanıyor. Yani resimdeki detayları azaltırken görüntü kaynağında herhangi bir kayıp yaşamıyor. Çözüm renk algısını tahmin ediyor ve diğer algoritmalara göre daha iyi bir görsel maskeleme yapıyor. Böylece ortaya kayıpsız üstelik yüzde 35 oranında küçülmüş bir dosya çıkıyor.

Bu yeni çözümün en büyük dezavantajı sıkıştırma yaparken rakiplere göre çok daha uzun bir süre alması. Google daha iyi görüntü kalitesi için bu fedakarlığın yapılabileceğini düşünüyor. Guetzli geliştirme aşamasında olduğu için gelecekte daha hızlı bir şekilde sıkıştırma yapabilecek.