Google Küçültülebilir Pencere

Google Haritalar’a Küçültülebilir Pencere Özelliği

Android Oreo’nun dikkat çeken özelliklerinden birisi de uygulamaların küçültülebilir pencere moduna alınıp diğer uygulamaların üzerinde görünebilmesi özelliğiydi. Bu özelliğe resim içinde resim (PiP) adı veriliyor. Google Haritalar’ın son güncellemesi ile birlikte resim içinde resim özelliğine destek geliyor.

Bir rota üzerinde iken PiP moduna geçildiği zaman oldukça işlevsel bir pencere oluşturuluyor. Boyutları oldukça küçük ve anlaşılabilir bir harita, haritanın altında da takip etmeniz gereken istikamet ve sokak bilgisi yer alıyor. Bu sayede örneğin Spotify uygulamasında müzik seçerken bir yandan küçük pencere yardımıyla navigasyonu takip edebileceksiniz.

Rota oluşturulmadığı zamanki PiP penceresi pek kullanışlı değil. Zira sadece bulunduğunuz konumu haritada gösteriyor ve herhangi bir işlem yapılamıyor.

Küçültülebilir pencere özelliği bir takım Android cihazların arayüzünde de bulunuyor. Ancak o arayüzlerde küçültülen pencereler, tam ekran modunda sunulan ekranın aynısını sunuyor. Google Haritalar güncellemesinde görüyoruz ki küçültülen uygulamalar, küçültülen ekrana göre arayüz değiştiriyor. Bu anlamda bu özellik büyük bir yenilik taşıyor.

Leave a comment