Google Files Go Uygulaması

Google Files Go Uygulaması Yayınlandı!

Google’ın giriş seviyesi akıllı telefonlar için geliştirdiği Android Oreo Go Edition sürümü ile birlikte birçok varsayılan uygulamasını yenilerken, Files Go isimli uygulamasını kullanıcılar ile buluşturacağını sizlere duyurmuştuk.

Geçtiğimiz ay yayınladığı beta sürümü ile uygulama için test sürecine başlayan Google, testlerini tamamlayarak Files Go isimli dosya yöneticisi uygulamasını Google Play Store’da tüm kullanıcıların beğenisine sundu.

Google’ın yeni dosya yöneticisi uygulaması hafifletilmiş yapısı ile Go Edition platformu için hazırlanmış olsa da, diğer Android sürümleri ile birlikte sorunsuzca kullanılabiliyor. Kullanıcıların dosyalarını kolayca bulmalarına, bulut servislerine yedeklemelerine ve diğer akıllı telefonlar ile kolayca paylaşmalarına imkan tanıyan uygulama, önerilerde sunuyor.

İndirilen dosyalara, uygulamalara, görüntülere, videolara, seslere ve belgelere doğrudan erişilebilmesini sağlayan dosya yöneticisi, büyük dosyaları hafıza kartına taşıyarak ne kadar alan kazanabileceğini söylüyor.

Files Go’nun önemli bir diğer özelliği ise, iOS cihazlarda yer alan Airdrop ile benzer şekilde dosyaları çevrimdışı paylaşmaya imkan tanıması.

Özellik etkinleştirildiğinde bağlantının Bluetooth ile sağlandığı bir hotspot oluşturuluyor.  Google yetkilileri, bu sayede şifreli, hızlı ve ücretsiz bir şekilde cihazlar arasında veri transferi yapıldığını ifade ediliyorlar.

Depolama alanı azaldığında bunu bildiren uygulama ve dosyaların Drive, OneDrive, Dropbox gibi servislere yedeklenmesine yardımcı oluyor.

Google, testler sonucunda uygulamanın kullanıcılara ortalama 1GB alan tasarrufu sağladığını ifade ediyor. Google Files Go uygulaması, Android 5.0 veya daha yeni bir sürümün yüklü olduğu cihazları destekliyor.