Google Haritalar Gerçek Zamanlı Güncelleme

Google Chrome Yanlış Tıklamaların Önüne Geçecek

Geç yüklenen sitelere yapılan yanlış tıklamalar biz kullanıcıları çok rahatsız eden bir durum, özellikle dokunmatik ekranlarda bu sorun daha yüksek seviyelere çıkıyor. Google Chrome geliştirme ekibi, bu durumun insanlarda yarattığı rahatsızlık için uygulamanın son güncellemesinde bir çözüm sunuyor.

Problem temelde yükleme hızlarının yavaşlığından kaynaklanıyor. Yazılar sayfada gösterilen ilk unsurlar olurken, resimlerin yüklenmesi zaman alabiliyor. Dolayısıyla sayfaların yeni resimler yüklendikçe aşağıya kayması kullanıcılar adına rahatsız edici bir duruma dönüşebiliyor.

Bu sorunun çözümü için “kaydırma çapası” isimli bir çözüm geliştiren Google, ekrandaki görüntüyü ekran üzerindeki belli bir unsura sabitliyor. Böylelikle o anda ekranda görüntülenen içeriğin üzerinde bir görüntü yüklense bile sayfa aşağıya doğru kaymıyor.

Yapılan açıklamada özelliği sayfa görüntülemesi başına üç sıçramayı engellediği belirtilirken, gelişimine yönelik çalışmaların ileride de süreceği ifade edildi. Bir süredir test halinde olan özellik, Chrome 56 sürümüyle birlikte varsayılan olarak sunuluyor.