Google Asistan Haberleri

Google Asistan 2018’de Türkiye’ye Gelebilir

Google Asistan şu anda sadece İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Japonca, Korece ve Portekizce olmak üzere sekiz dilde kullanılabiliyor. Google Home donanımı da Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, Japonya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere, yedi farklı ülkenin piyasasında bulunuluyor. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu diğer ülkelerde ne Google Asistan kullanılabiliyor ne de Google Home satılıyor.

Görünüşe göre, durum bu yıl içinde değişebilir. Amsterdam’da düzenlenen Digital News Initiative etkinliğinde, Google’ın Asistan’ı toplam 52 farklı ülkede, 17 farklı dilde kullanıma sunmuş olmayı planladığını gösteren bir sunum görüntüsü ortaya çıktı. Böylelikle hem ülke hem de desteklenen diller tarafında büyük artış gerçekleşecek.

Bu bilgi doğrudan Google tarafından paylaşılmıyor. Bu nedenle şüpheyle yaklaşmakta fayda var. Ancak Digital News Initiative, Google’ın bir girişimi olduğu için, paylaşılan bilginin doğruluk ihtimalinin yüksek olduğunu da belirtmek gerekiyor. Haritadan görebileceğiniz gibi; Google, Google Asistan ve Google Home ile ilgili herhangi bir şey söylemiyor.