google search console aracı

Google, Android Yedeklerini Silecek!

Günümüzün en popüler mobil işletim sistemlerinden birisinin üreticisi olan Google, halihazırda Google Drive üzerinde kişilerin kullandıkları cihazların yedeklerini saklıyor. Ancak son gelen açıklamaya göre Google bu durumdan biraz rahatsız. Bunun sonunca ise eğer hesabınız belli bir süre pasifte kalırsa yedekleriniz silinecek.

Android işletim sistemine sahip akıllı cihazlarda bir Google hesabı ile giriş yaptığınız takdirde cihaz otomatik olarak yedek almaya başlıyor.

Android platformunun yaygınlığı düşünüldüğünde, başka bir cihaza geçilip o hesabın kullanılmayacak oluşu oldukça büyük bir alanın boşa kullanılması demek oluyor. Bu durumun önüne geçmek isteyen Google, hesaplara sınırlama getirdi.

Gelen bilgilere göre Android işletim sistemine sahip cihaz eğer 2 ay boyunca kapalı yada herhangi bir şekilde Google servislerine erişim sağlamadıysa, Google Drive üzerindeki yedek otomatik olarak silinecek.

Bu işlemin takibinin kolaylaştırılması içinse Google, ilgili yedek dosyasının altında 2 ay yani 60 günlük bir sayaç yerleştirecek ve silinme işleminin ne zaman gerçekleşeceğini sizde bu sayede bilebileceksiniz.

En az 2 haftalık kullanımdan sonra pasif duruma geçen cihazlar için geçerli olan bu 60 günlük süre sonunda silinen dosyaların bir daha geri getirilmesinin de mümkün olmayacağı belirtiliyor.