Google AMP

Google AMP Hikayeler Türkiye’de Kullanılmaya Başlandı!

İlk olarak Snapchat‘in başlattığı,  daha sonra Facebook’un ipleri eline aldığı Hikayeler özelliği kullanıcılar tarafından yoğun ilgi ile kullanılıyor. Google’da hikayeler özelliğini AMP ile bünyesine dahil edeceğini duyurmuştu. 13 Şubat’ta Google Developers üzerinden tanıtılan Google AMP Hikayeler’in en büyük özelliği ise herhangi bir uygulamadan bağımsız olarak kullanılması.

Google, resmi blogunda paylaştığı açıklama ile AMP Hikayeler’i şu şekilde tanımladı: ‘’Üzerinde çalışılan proje, tamamen mevcut web teknolojilerinden oluşturulmuş yeni bir açık çerçeve olan AMP HTML’e dayanmaktadır. AMP, mobil webin performansını önemli ölçüde artırmayı amaçlıyor. Video, animasyon ve grafik gibi zengin içerikli web sayfalarının akıllı reklamlarla birlikte çalışmasını ve anında yüklenmesini istiyoruz.’’

Google AMP Hikayeler’in Snapchat ya da Instagram Hikayeler ile benzer bir arayüze sahip olduğunu söyleyebiliriz. Fakat herhangi bir uygulamadan bağımsız olarak kullanılabiliyor. AMP Hikayeler’in dünya çapındaki ilk örnekleri CNN, The Washington Post, Wired, Vox ve Mashable gibi medya kuruluşları tarafından oluşturulurken, Türkiye’deki ilk AMP Hikayeler örneğini buradan inceleyebilirsiniz.