Facebook,Whatsapp’a Reklam Alma Planını Erteledi

Dünyaca ünlü teknoloji devi Facebook’un, Whatsapp’a reklam alma planı şimdilik ertelendi gibi gözüküyor.

Wall Street Journal gazetesinin duyurduğu habere göre şirket, Whatsapp reklamlarını getirmek için kodlama konusunda çalışan ekibi dağıttı. Özellikle sosyal medyada çok fazla tepki çeken konuya dair atılan bu geri adımın sebebinin de bu tepkiler olduğu düşünülüyor.

Facebook, 2014 yılında 22 milyar dolara satın aldığı Whatsapp’tan para kazanmak için farklı yollar arayışına girdi. Whatsapp’ın kurucularıyla bu konuda ters düşen şirket, üst düzey birçok yöneticiyi de geçmiş yıllarda kaybetmişti. Özellikle gizlilik ihlalleri ve hedeflemeli reklamcılık konularıyla ilgili rahatsızlığını dile getiren en önemli kişi de kuruculardan olan Brian Acton’du.

Geçen haftalarda çıkan haberlerde Whatsapp’a reklam almaya başlayacağı açıklanmıştı ve sosyal medyadan gelen ciddi tepkiler ile şirket bu kararını erteleme yoluna girdi. Gelecek zamanlarda İnstagram’da durumların arasına giren reklamlar gibi Whatsapp durumlar kısmında da bununla karşılaşabiliriz.Ancak İnstagram durumlarına olan ilgi ile Whatsapp durumlarına olan ilgi karşılaştırınca Whatsapp durumlarına çok daha az ilgi olduğu aşikar. 

İlerleyen zamanlarda bu karar uygulamaya geçerse nasıl etki göstereceği merak konusu olmaya başladı bile.