Facebook’un Yüz Tanıma Teknolojisi İle Kayıp Kişiler Aranıyor

Missing Persons Advocacy Network (MPAN), Facebook’un yüz tanıma teknolojisi ve otomatik etiketleme teknolojisini kullanarak kayıp kişileri aramak için yenilikçi bir inisiyatif başlattı.

Girişim, kaybolan kişilerin kimliğini tespit etme ve bulma ümidiyle Facebook kullanıcıları tarafından yüklenen fotoğrafların ve videoların arka planlarını tarıyor. Dünyanın dört bir yanındaki Facebook kullanıcılarının, kayıp şahısların Facebook profilleriyle arkadaş olmalarını sağlamak için de “Invisible Friends” adlı kampanyayla da destekleniyor.

Kampanya dahilinde teknolojinin kayıp kişileri tespit etmesi için her gün sosyal paylaşım sitesine yüklenen 500 milyon fotoğraf ve videodan yararlanmayı umuyor. Bir eşleşme gerçekleşirse, profil etiketlenecek ve MPAN bilgilendirilecek.

MPAN’ın kurucusu ve yöneticisi Loren O’Keeffe kampanya ile ilgili şu açıklamaları yaptı: “Invisible Friends, yapay zekanın iyi bir amaç için işe koyulmasının yaratıcı bir yoludur ve insanların yapamadıkları bir işi gerçekleştirir. Haftalık milyarlarca gönderiyi araştırarak, sadece bu kayıp kişilerin harap aileleri için farkındalık yaratmakla kalmıyoruz, aynı zamanda belirsiz kayıplarına ve üzüntülerine son vermeyi umuyoruz. ”