Facebook’un Yeni Haritaları Geliyor!

Facebook yeni hizmetiyle kullanıcıların karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Facebook doğal afetlerdeki rolünün farkında ve bu sebeple hayat kurtaran bir araca dönüşmek istiyor. Ve bunun üzerine Facebook acil vakalara yazılımıyla yardımca bulanacağını açıkladı.

Facebook bunu başarabilmek için, yetkililerin hayatta kalanların izini sürebilmesine yardımcı olan üç çeşit harita yaptı;

1) Facebook konum yoğunluğu haritası oluşturuyor. Verileri anonimize ettikten sonra, insanların felaketten önce ve sonra bulundukları yerleri yardım organizasyonlarına gösteriyor. Sıradan iletişim ağları doğal afetler sebebiyle genelde tamamen devre dışı kaldığı için, Facebook bu bilginin ilgili organizasyonların hangi bölgelerin daha çok zarar gördüğünü anlamasına yardımcı olacağını umuyor.

2) İkinci harita bir hareket haritası, belli süre aralıklarında insanların yakınlardaki ve şehirler arasındaki hareket kalıplarını izliyor. Bu da yetkililerin kaynaklarını nereye yerleştirecekleri konusunda yardımcı olmak ve yoğun yerlerdeki trafiği kontrol etmeleri için.

3) Son haritaysa, şu an olan Safety Check aracına dayanıyor. Buradaki fikir, insanların check-in yapacak kadar güvende hissettiği yerleri paylaşarak, organizasyonlara yardım çabalarını nereye yönlendirecekleri konusunda açık bir fikir vermek.