Facebook Güncelleme

Facebook’un Yeni Akış Özelliklerindeki Değişimler

Facebook bildiğiniz gibi kullanıcılarını mutlu etmek adına yeni özellikler deniyor. Kullanıcıların markaların sağladığı reklam içeriğinden çok arkadaşlarından gelen postlarının doğal olduğuna inanan Facebook akış tarafında yeni özellikler denemişti.

Facebook’ta müşterilere erişmek için kapışan pek çok markayı düşünecek olursak işler giderek zorlaşıyor. Son zamanlarda yapılan Facebook haber akışlarındaki değişikliklerin test edilmesi organik erişimi daha da zorlaştıracak gibi gözüküyor. Değişimler, uygulanabilir app’ler, web siteleri ve reklam için ücretlendirilen öncelikli sayfaları aşmış olacaklar. Bu değişim, markalarını tanıtmak için ciddi miktarda harcama yapmaya karşı olmayan büyük şirketler için çok fazla anlam ifade etmese de, küçük işletmeler ve yeni başlayan şirketler, sınırlı reklam bütçeleri yüzünden hedef müşteri tabanına ulaşmak ve rekabette yenmek için mücadele etmek zorunda kalacaklar. Facebook uygulamasında, şu anda iki akış seçeneği göreceksiniz; bir akış keşfetme (bir roket simgesi ile gösteriliyor) ve bir haber akışı. Haber akışı şimdilik sınırlı olmayacak. Hala ana sayfamızda arkadaş listemizden orijinal postlar görebileceğiz fakat bu akışta bir yandan ‘’keşfet’’ postları içeriğe dahil olmayacaklar. Bununla birlikte haber akışı, işletmelerin bu kapalı alana girme yeteneğini kazandıran sponsorlu yayınlarını içerecek fakat organik olarak burada olma şansını azaltacak. Facebook masaüstü ara yüzü mücadeleyi markalar için daha da zorlaştırıyor çünkü keşfet butonu sol köşeye, kullanıcılar tarafından fark edilmesi zor bir alana alınmış durumda.

Akıştaki bu yeni değişimler arkadaşlarımızın postlarını görmemize yardımcı olurken, organik paylaşım yoluyla içeriğinizin artık fark edilmesi giderek zorlaşıyor. Buna ek olarak, bu trafikte var olan, Facebook’a bağımlı olan şirketler ve Facebook’un anlık makaleler özelliğini kullananlar özellikle zorlanıyor olabilirler. Bu limitli reklam harcamaları olan şirketlere üç seçenek bırakıyor. Ya Facebook’u nasıl kullanacaklarını yeniden değerlendirmeliler, ya müşterilerle etkileşim kurabilecekleri yeni bir alan bulmalılar ya da güncellenmiş tasarımla bağlantılı bazı olumsuzlukları ortadan kaldırılmasına dayanan yeni bir pazarlama stratejisi oluşturup, değerli bağlantılar kurma umuduyla fonlarından bir kısmını daha farklı bir sosyal medya platformuna yönlendirmeliler. Twitter, Instagram ve diğer sosyal medya platformlarında çok daha farklı müşteriye ulaşma imkanları mevcut. Güçlü Facebook kullanıcıları için yeni bir pazarlama stratejisi yaratmak hiç de kolay sayılmaz. Şirketlerin var olan hayranlarına ulaşabilecekleri içerikleri kesinleştirmek, sistemin üstesinden nasıl gelinebileceğini anlamak için şirketlerin haber akış kesim algoritmaları mevcuttur. Ayrıca olağanüstü viral Facebook video içeriği yaratmaya ve çekici başlıklar oluşturmak için araştırma-geri yöntemleri kullanmaya konsantre olabilirsiniz, böylece sosyal medya platformunda çetin bir savaş çıkmaz. Eğer Facebook için yeterli reklam bütçesine sahip değilseniz daha fazla yaratıcı olmaya ihtiyacınız var demektir.