facebook sosyal medya yönetimi

Facebook’taki Genç Kitle Instagram ve Snapchat’e Kayıyor

New York merkezli araştırma şirketi eMarketer, sosyal medya kullanımıyla ilgili raporunu sundu. Yapılan tahminlere göre Facebook genç kullanıcısı sayısında çok büyük bir düşüş yaşanacak. Emarketer’ın araştırmasına göre 12-17 yaş arası Facebook kullanıcı sayısı 14.5 milyon olarak tahmin ediliyor. Bu rakamda geçtiğimiz yıla göre yüzde 3.4’lük bir düşüş var. Araştırma şirketi, bu yaş aralığındaki kullanıcıların Facebook’u havalı bulmadığını ve Instagram ile Snapchat’i kullanmayı tercih ettiklerini söylüyor. Genç kullanıcılar gün içerisinde Facebook’a daha az sıklıkla giriş yapıyor ve daha az zaman harcıyor. Instagram ve Snapchat’i ise sık sık ziyaret ediyor.

facebook arastirma

Yaş filtrelemesi yapmadığımız zaman genç kitlenin aksine Facebook’un büyümeye devam ettiğini görüyoruz. Şirketin genç kullanıcıları bir şekilde çekmesi gerekiyor. Bu nedenle Facebook, reklam servislerine yaş grubuna göre filtreleme getiriyor.

facebook araştırma 2

Tahminlere göre 12-17 yaş aralığındaki ABD gençlerinin sosyal ağ kullanım oranı %81,9 seviyesinde. Yaklaşık dört yılın ardından -yani 2021 yılında- bu oran %76.2’ye düşecek.

Geçtiğimiz yıla göre ABD’deki aylık Facebook kullanıcı sayısının 2017’sonunda %2.4 oranında, Snapchat‘in %25.8 oranında, Instagram’ın da %23.8 oranında büyümesi bekleniyor.