facebook sosyal medya yönetimi

Facebook’ta Paralı Abonelik Dönemi

Facebook şu aralar The Washington Post, The Boston Globe, The Economist gibi önemli basın kuruluşlarıyla kafa kafaya verdi, kullanıcılarını paralı makaleler için abone olmaya ikna etmenin yollarını arıyor.

Facebook’un test aşamasında olan Instant Articles özelliğiyle kullanıcılar 10 makaleyi ücretsiz okuma şansına sahip olacaklar, daha fazlasını isteyenler ise belli bir abonelik ücreti karşılığında sınırsız erişim hakkı kazanacaklar.

Facebook yöneticileri tarafından yayımlanan açıklamaya göre, bir kullanıcı üye olduğunda ödeme işlemi basın kuruluşunun web sitesi üzerinden gerçekleştirilecek. Kârın ve abone bilgilerinin hepsi, bu medya organı tarafından sahiplenilecek.

Bu kararın altında, Facebook ve Google’ın geleneksel medya kuruluşlarının reklam gelirlerini büyük oranda kendi mecralarına kaydırması nedeniyle yaşanan sıkıntının önlenmesi isteği yatıyor.

Temmuz ayında ABD’li yayıncılardan oluşan News Media Alliance, ABD Kongresi’ne başvurarak, Facebook ve Google’a kaptırdıkları pazar paylarını geri kazanmak üzere adım atmalarına izin verilmesini istemişti, Kongre ise bu talebe yeşil ışık yakmıştı.