facebook sosyal medya yönetimi

Facebook’ta Algoritma Değişikliği

Facebook’un yayınladığı yeni algoritma değişikliğinden sonra artık kullanıcılar sayfalarında ilgilierini çekebilecekleri daha fazla içerik görebilecekler.

Spam veya yalan içeriklerin yerine kaliteli ve gerçek içerikleri çok fazla ön plana çıkarmayı amaçlayan algoritma, artık kullanıcıların daha doğru içeriğe daha kolay erişebilmesini amaçlıyor. Bu yayıncının gerçekten doğru ve kaliteli yayın yapıp yapmadığı ve kullanıcıları kullanıp kullanmadığı artık evrensel bazı işaretlere göre belirlenmeye başlayacak.

Bu ve benzeri binlerce farklı kıstas baz alınarak haber kaynakları artık Facebook tarafından kategorize ediliyor ve bu sistemde alabildiği puanın yüksekliğine göre ya daha fazla kişinin önüne düşüyor bu içerikler ya da daha az kişi tarafından görüntülenmeye başlıyor.

Facebook bir çok farklı kıstası şu anda da değerlendiriyor ve bize gerçek zamanlı değişimler sunuyor ama bunu pek de iyi yaptığı söylenemez. Diğer sosyal ağlardaki “real time” yoğunluğu göz önüne alınınca Facebook biraz daha “ana haber bülteni” gibi geriden gelebiliyordu. Yeni algoritma değişikliği ile bu konuda da bir iyileştirme yapılmış. Artık gerçek zamanlı olarak Facebook içerikleri aldıkları etkileşim yoğunluğuna göre daha hızlı bir şekilde daha fazla kişiye ulaştırılabilecek

Yapılan algoritma değişikliği temel olarak büyük yayıncıların Facebook sayfalarını etkileyeceği için küçük yayıncıları çok da etkilemeyecek diyor Facebook yetkilileri.