Facebook Vidpresso Servisini Satın Aldı

Facebook, sosyal medya ağlarının en çok ilgi gören kullanımlarından bir canlı yayınlar için önemli bir girişimde bulundu. Etkileşimli canlı yayın servisi konusunda önemli adımlar atan Vidpresso, Facebook’a dahil oluyor.

Facebook, Instagram’a yönelen kullanıcıları, daha interaktif bir ortam hazırlayarak, tekrar kendi ekosistemine yoğunlaştırmak istiyor. Şu an için kullanılan canlı yayın sistemi, yayına konuk alma özelliği ile belirli ölçüde interaktiflik sunuyor ancak şirketin hedefi biraz daha fazlasını sunabilmek.

Şu anda kullanımda olan canlı yayın servisi, Vidpresso’ya göre çok daha basit bir yapıya sahip. Vidpresso ise sahip olduğu altyapı ile çok daha fazlasını sunacak. Ortaya çıkan bilgi ise, bu servisin teknolojisini ve ekipte yer alan 7 kişinin, şirketin bünyesine dahil edildi. Buradaki ilginç bilgi ise şirketin satın alınmamış olması.

Vidpresso, eski Engadget editörlerinden Randall Bennett tarafından kurulmuş bir sistem. Bu servis, birden fazla kamera, kameralar arası anlık geçişler, interaktif oylama, anket kayan yazı ekleme, renk ayarları, görüntü boyutlandırması gibi çok sayıda ayara imkan sunuyor.

Canlı yayın izleyenlerin, yayıncı ile çok daha etkileşimli bir ortama girebilmesi, hem canlı yayınlara olan ilgiyi artıracak hem de başka kullanıcıların da canlı yayın yapması için biraz daha teşvik edici olacaktır.

2012 yılında kurulan sistem, kullanıcıların çok daha etkileşimli bir canlı yayın ve sohbet ortamı içinde olması için tasarlanmış bir yapıya sahip. Facebook bünyesine katılan ekibin duyurusu da resmi site üzerinden yapıldı. Bu önemli adımın, canlı yayın entegrasyonu ve sonrasında ne zaman kullanıma sunulacağı ise henüz netleşmedi.

Yeni canlı yayın sisteminin, öncelikli olarak beta şeklinde kısıtlı bir kullanıcı grubuna sunulması bekleniyor. Özetle, çok daha etkileşimli ve yenilikçi canlı yayın sistemi için bir süre daha beklemek gerekecek.