Facebook Üzerinden Kişisel Bağış Toplama Dönemi

İnternet doğası konuların, içeriklerin hızlı yayıldığı bir ortam tabi ki bu konu ve içeriğin . Bu ortamda ortak bir amaç için bir araya gelinen konular çok hızlı yayılıyor. Facebook, artık hem bireysel hem de kar amacı gütmeyen kurumların bağış toplayabileceklerini duyurdu.

Bu özellik sayesinde artık kişiler kendileri için, arkadaşları için ve hatta yardıma muhtaç hayvanlar için bile bağış toplamayabilecekler. Önümüzdeki hafta Amerika’da kullanılmaya sunulacak bu özellik ilk olarak 18 yaş üzeri kişiler için kullanıma sunulacak ve elde edilecek deneyimlere göre geliştirilecek.

İlk olarak sınırlı sayıda kategoride bağış toplanabilecekken zamanla bu kategorilerin genişletilmesi ve geliştirilmesi hedefleniyor.

Bağış toplama kategorileri şöyle: (Yanında yazılanlar örnek olarak yazılmıştır)

  • Eğitim: Ders ücretleri, kitap vb.
  • Tedavi: Sağlıkla ilgili sorunlar ve tedaviler
  • Evcil hayvan tedavisi: Veteriner masrafları vb.
  • Kriz durumları: Kamusal krizler veya doğal afetler
  • Kişisel acil ihtiyaçlar: Yangın, hırsızlık, kazan vb.
  • Cenaze veya geçim: Defin masrafları veya yakınını kaybeden kişinin geçim masrafları

Bu özellik sayesinde insanlar Facebook arkadaşlarıyla bir bağ kurabilir ve bu arkadaşları da güvenli bir şekilde tek bir tuşla bağışta bulunabilirler. Facebook’un gerçek profiller için yaptığı uğraşlar burada oldukça işe yarayacak gibi görünüyor. Bağış yapanlar, bağış yaptıkları kişiyi tanıyacaklar ve nasıl bir bağlantıları olduklarını bilecekler ve aynı şekilde toplayan kişi de bunu biliyor olacak.