Facebook Özellik

Facebook Ücretli Haber Aboneliği Servisini Başlatıyor

Haberlerin büyük bir çoğunluğunu Facebook’ta haber yayıncıları aracılığıyla takip ediyorsanız haber tüketim alışkanlıklarınız değişmek üzere olabilir. Geçtiğimiz hafta ABD’deki pek çok haber yayıncısı Facebook ve Google başta olmak üzere büyük platformların haber yayıncılığı anlamında tekel haline geldiği iddiasıyla bir orta yol bulmak için Kongre’ye başvurmuşlardı. Bu olaydan sadece bir hafta sonra yayıncıların tepkisini dikkate alan Facebook, ücretli haber aboneliği servisini başlatacağını işaret etti.

Facebook’un haber ekibinin lideri olan Campbell Brown, birçok gazete ve dijital yayıncının Facebook’ta bir ödeme duvarı görmek istediğini ve abonelik sistemine geçilmesini talep ettiğini dile getirirken sosyal medya devinin de bu istekleri göz önünde bulundurarak ekim ayında abonelik tabanlı haber servisini test etmeye başlayacaklarını duyurdu.

Facebook’un başlatacağı yeni servisin Facebook’un 2015 yılında haber ve içerik bölümlerini güçlendirmek için kullanıma sunduğu Anlık Makaleler(Instant Articles)’in üzerine inşa edileceği düşünülüyor. Serviste kullanıcılar 10 adet içeriği ücretsiz okuyabilecek ancak daha fazlası için ödeme duvarıyla karşı karşıya gelecekler. Daha fazla içerik okumak isteyen kullanıcılar servisin abonesi olmak zorunda kalacak.

 

Leave a comment