Facebook Reklamlarında %20 Yazı Kuralı

Facebook, reklam verdirmek için uğraşırken bir yandan da reklamları onaylatmamak adına da yoğun uğraş veriyor reklamverenlere. Bu uğraşlardan en önemlisi de Facebook’un reklam görsellerinde uyguladığı %20 yazı kuralı. Bu kurala göre Facebook, görselde %20 boyutundan daha büyük bir yazı alanı varsa eğer reklamlarınızı yayına almama hakkına sahip. Yani tüm Facebook reklamlarınızdaki görsel üzerindeki yazılarınızı daha küçük boyutta konumlandırmalısınız. Aksi takdirde reklamlarınız uzun süre boyunca onaylanmadı şeklinde kalacaktır.

Bu kurala göre tam %20 olan ya da çok yakınında olan görselleri de Facebook kabul etse de çok fazla kişiye gösteremeyeceğini reklamlar yayındayken size bildiriyor. Bunu da ‘görselinizi güncellerseniz reklamlarınız daha çok kişiye ulaşabilir’ şeklinde uyarı vererek yapıyor. Yani yine sizi bu konuda bir güncellemeye zorunlu kılıyor.

Facebook Neden %20 Kuralı Getiriyor?

Bunun nedeni de Facebook’a göre kullanıcı deneyimi ile alakalı. Daha fazla yazı olan görsellerin kullanıcıların okumasını zorlaştırdığı kabul ediliyor. Bunun nedeni de Facebook’un birçok farklı reklam alanı olması. Bu reklam alanları telefon ya da diğer cihazlara göre boyutlanınca oldukça küçük bir konumda olabiliyor.

Reklam görsellerinizi %20 kuralına göre boyutlandırmak ya da üzerinde rahat değişiklik yapmak için Canva‘yı kullanabilirsiniz. Canva’da rahatlıkla yazı ekleyebilir, değiştirebilirsiniz.

Bir de bu %20 kuralının Instagram story’de geçerli olmadığını hatırlatalım. Tüm reklamlarınızı story’de dilediğiniz gibi yayınlatabilirsiniz.