facebook sosyal medya yönetimi

Facebook, Kullanıcı Verilerini Nasıl Kullandığını Açıkladı!

Facebook, 2004 yılındaki kuruluşundan bu yana ilk kez gizlilik ilkelerini yayınladı. Facebook’un gizlilik ilkelerini yayınlaması ile birlikte kullanıcı verilerini nasıl kullandığı da ortaya çıkmış oldu.

Facebook’un ‘bilgilendirme’ hamlesi bununla da sınırlı kalmayacak. Sosyal medya devi kullanıcıların gizlilik sisteminin nasıl çalıştığını anlaması ve kişisel verilerini koruyabilmesi için bazı bilgilendirici videolar da yayınlayacak. Bu sayede kullanıcılar, Facebook’un reklamlar için verileri nasıl kullandığını daha iyi anlayacak.

Facebook’un gizlilikten sorumlu müdürü Erin Egan, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “İnsanların Facebook’u ilişki kurmak için kullandığını biliyoruz ancak herkes her şeyi biz dahil herkesle paylaşmak istemiyor. Verilerinizin nasıl kullanıldığı konusunda seçeneklerinizin olması önemli.” dedi.

Yeni veri koruma yasasına göre sosyal ağ platformları, herhangi bir güvenlik ihlali söz konusu olduğunda 72 saat içerisinde yetkililere bildirmek zorundalar. Bununla birlikte güvenlik ihlali gerçekleştiğinde sosyal ağ kullanıcılarının verilerini dışa aktarma ve silme izinleri de söz konusu.

Leave a comment