facebook sosyal medya yönetimi

Facebook İşlemci Geliştirecek!

Bilgilere göre; Facebook işlemci üretmek için kolları sıvamış durumda. Peki, Facebook’un üreteceği işlemciler hangi alanda kullanılacak? Yoksa yakın gelecekte Facebook telefon mu üretecek?

Bloomberg‘in kaynaklarına göre; sosyal medya devi Facebook, işlemci geliştirmek için ekip kurmak istiyor. Facebook iş ilanlarında ortaya çıkan detaylar doğrultusunda böyle bir yorum yapan Bloomberg, bu işlemcilerin hangi alanda kullanılacağını henüz bilinmediğinin altını çiziyor.

Facebook’un iş ilanında şirketin işlemci geliştirme sürecini yönetecek ekip için müdür aradığı yer alıyor. İşlemci bölümündeki ekip, donanımın yanı sıra yapayzeka ve sunucular için de işlemci tasarımından sorumlu olacak.

Ayrıca Facebook’un yapay zeka araştırmacısı Yann LeCun da, Twitter üzerinden yapay zeka yongalarının geliştirilme sürecinde çalışacak insanlar aradıklarını duyurdu.

Son dönemde devler artık kendi işlemcilerini üretmek istiyor. Apple uzun bir süredir iPhone ve iPad modellerinde kendi geliştirdiği yonga setlerine yer veriyor. Cupertinolu devin önümüzdeki yıl Intel’den vazgeçerek, MacBookmodellerinde de kendi işlemcilerine yer vereceği söyleniyor.