Facebook Güncelleme

Facebook “Influencer Marketing” Arama Motoru Platformu Geliştiriyor!

Facebook hep güncel kalmaya ve trendleri takip etmeye özen gösteren bir platform. Influencer marketing’in özellikle son dönemde yükselişi Facebook’u harekete geçirdi.

Branded Content Matching ismindeki bu arama motoru sayesinde reklam verenler, kanaat önderlerinin hayranlarını, biyografik niteliklerine göre seçebiliyor, hedef kitlenin istatistiklerini görebiliyor ve satış yapmak üzere onlarla iletişime geçebiliyor.

Bu yeni modelle birlikte Facebook aslında reklamları daha eğlenceli ve izlenebilir bir formata kavuşturuyor. Böylece kullanıcıların reklamı daha fazla görüntülemesini sağlayan şirket, bir süredir sorun haline gelen reklam harcamaları konusunu da çözmüş oluyor. Üreticilerin de ödeme aldığı bu modelde, reklam verenler aslında üretilen içeriğin kalitesine ve platformdaki büyümelerine yatırım yapıyor.

Facebook bu arama motoru ürününü şu anda bir dizi lifestyle markası ve içerik üreticisinin kullanımına açtı. Şirket, bu arama motoru özelinde işletmelerin hedef kitlelerine erişebileceği içerik üreticilerini bulmasını ve hedef kitlesine özgün bir biçimde ulaşmasını sağlıyor. Bu esnada Facebook’taki içerik üreticiler de hayran tabanını ve içeriklerini gelire dönüştürmüş oluyor. Arama motorunun test sürümüne katılan içerik üreticiler, içerik uzmanlıklarını ve hedef kitlelerini sergiledikleri bir portfolyo oluşturabiliyor.

Facebook Influencer

Test sürümünü kullanan reklam verenler ise geniş aralığa sahip hedefleme seçenekleri üzerinden spesifik hedef kitleye sahip içerik üreticilerine erişebiliyor. Hedeflemeler genel çerçevede ya da endüstri özelinde yapılabiliyor.

Arama motorunun sonuç sayfasında hayranları hedef kitle tanımına uyan üreticiler yer alıyor. Bu sayfada arama terimlerinin içerik üreticilerinin hedef kitlesiyle uyumu da yüzde bazında sergileniyor. İçerik üreticilerinin hedef kitlesine erişim yüzdesi, etkileşim oranı, takipçi sayısı ve video görüntülenmesi de sonuç sayfasında yer alan metrikler arasında.

Reklam verenler ise karşılarına çıkan bu içerik üreticiler arasında kendilerine uyanları özel bir listeye kaydederek onlarla iletişime geçebiliyor. Bu arada Facebook’un bu iletişime geçme safhası üzerine çalışmalarını sürdürdüğünü belirtelim. Şirket, henüz Facebook Sayfası ve iletişim bilgileri üzerinden iletişime geçme seçenekleri arasında kesin bir karar vermiş değil.

Facebook, şimdilik test aşamasında olan bu araç üzerinden herhangi bir gelir elde etmiyor. Ancak uzun vadede bu aracın ücretlendirilmesi söz konusu olabilir.”Influencer Marketing” özelindeki tüm bu gelişmeler kapsamında Facebook’un, yeniden paylaşma anlaşmalarının karşısında durmaya devam ettiğini de belirtelim. Şirket, markaların paylaştığı içerikleri para karşılığında yeniden paylaşan kanaat önderlerine hala katı davranıyor.

Branded Content Matching arama motorunun şimdilik sadece Facebook’taki içerik üreticilerini kapsadığını da belirtelim. Araç henüz Instagram, YouTube, Twitter, Snapchat veya Twitch’teki kanaat önderlerinin verilerini bünyesinde bulundurmuyor.