Facebook İçerik Üreticilerine Daha Çok Kazandıracak

Facebook, uzun bir zaman önce de YouTube’a rakip olacağı söylentileriyle gündeme gelmişti. Ardından ise kullanıcıların paylaştığı videolara reklam yerleştirmeye başlamıştı. Şimdi ise yapacağı bir hamle ile bu videolardaki reklamları çoğaltacak ve Facebook reklamları ile video sahiplerine para kazandıracak.

Facebook, şimdilik videoların başındaki reklamları test etme aşamasında bulunuyor. Fakat bu reklamların kısa bir süre içerisinde çoğalacağı söyleniyor. Böylece kullanıcılar, paylaştıkları videonun başına Facebook reklamları ile gelir elde edebilecekler.

Tabi bunun şimdiden belirlenen bazı kuralları mevcut. Öncelikle, insanlar için pek önemsenmeyen videolar, bu reklamlar için kesinlikle uygun olmayacak. Sadece buna uygun olması da yetmeyecek. Sürekli aynı görüntünün döndüğü veya kendiliğinden sponsorluk içeren videolara reklam yerleştirelemeyecek.

Daha çok reklamın yer alacağı Facebook, daha önce videolarda gösterdiği reklamdan çok daha fazlasını göstermeyi planlıyor. Bunun yanı sıra yeni reklam modelleri de keşfetmeye çalışıyor. Böylece içerik üretici ve yayıncılar, Facebook üzerinden daha çok gelir elde edebilecekler