Facebook Haber Kaynağı’na 3 Boyutlu İçerikler Geliyor

Rachel Franklin’e göre, etkileşimli 3 boyutlu içerikler yakın gelecekte Facebook yayınınıza gelecekler. Facebook’un birkaç yıl önce Oculus Rift’i satın alarak VR’ye girmesi , bazılarına sosyal bir medya şirketi için tuhaf bir hareket gibi geldi. Bu özellik, 11 Ekim Çarşamba günü Oculus Connect 4’ün açılış konuşmasında açıklandı.

Yakında kullanıcılar 3 boyutlu nesneler yaratabilir ve daha sonra bunları Haber Kaynağ’ında paylaşabilir. Nesnelere farklı perspektiflerden bakabiliyor ve hatta etkileşimde bulunabiliyor. Facebook şu anda üçüncü parti yazılımlara kadar açacak bir API geliştiriyor. VR kullanıcıları ayrıca, Haber Kaynağı’nda paylaşılan nesneleri kolayca alıp Spaces alanlarına getirebilecekler.

Facebook Haber Kaynağı bildiğiniz gibi ilk başta yalnızca metin için bir platform olarak başlatıldı. Sonraki on yıl içinde resim, video ve en son canlı 360 derece yayınları içerecek şekilde genişletildi. Ve şuan bakıldığında hala daha geliştirilmeye devam ediyor.

Facebook Spaces’in de yeni özelliklere kavuştu. 2 boyutlu canlı yayınların yanı sıra, çok yakın zamanda Facebook Spaces kullanıcıları bu alanda 360 derece canlı VR videolar paylaşabilecekler. Öte yandan Facebook Spaces, kendisini Oculus’ın elinden çıkan bir yazılım olan Quill’e entegre ediyor. Kullanıcılar Quill’i kullanarak Facebook Spaces’de VR çizimler yapabilecekler. Facebook VR teknolojileri ile markalar arasında da içerik pazarlamasında da rekabet artacak gibi görünüyor. Ancak tek bir Facebook içeriği için tonlarca işin omuzlara yüklenmesi de gerekecek.

Leave a comment