facebook edgerank algoritması

Facebook EdgeRank

Bu yazımızda, Facebook’un çok önemli bir algoritması olan Facebook EdgeRank’dan bahsedeceğiz.  Kullanıcılar, her beğendiği sayfanın veya arkadaşlarının paylaştıkları içerikleri kendi zaman akışında görmez. Bunun sebebi EdgeRank algoritmasıdır. Facebook, kullanıcılara daha temiz ve onlara daha yakın içerikleri sunmak için bu algoritmayı tasarladı. Örneğin; Bir kullanıcının 150 tane sayfa beğendiğini düşünelim, her sayfanın günde 3-5 arası içerik girdiğini düşünürsek, zaman akışı spamçöplüğene döner.

EdgeRank Nasıl Çalışır?

Facebook EdgeRank genel çalışma mantığı, kullanıcıların ağırlıklı olarak etkileşime girdiği içerikleri saptayarak, zaman akışlarında hangi tür içeriklerin olması gerektiğini ve ne kadar süre ile orada kalacağını belirler.

Markalar da tabii ki paylaştıkları içeriklerin onları takip eden kullanıcılara ulaşmasını isterler. Çünkü ortada hem düşünerek hazırlanmış bir içerik, hem de potansiyel müşterilerimizle iletişime girmek söz konusudur.

İçeriklerimizin daha etkili olması için bu algoritmanın işleyişini bilmeliyiz. Facebook EdgeRank’ı etkileyen üç ana faktör vardır. Bunlar;

Affinity (İçerik ilişkisi)

Sayfaların ürettiği içeriklerin, onları takip eden kullanıcıları ile arasındaki ilişkiyi ölçer. Eğer sizi takip eden kişilerle aranızdaki ilişki yüksekse, ürettiğiniz içeriklerin onlara gözükme ihtimali artar. Buradan çıkacağımız sonuç hedef kitlemizi iyi belirlemeliyiz. Sadece sayfamızın beğeni sayısını hedeflersek ve hedef kitleden saparsak etkileşim çok düşük olur.

Weight (Ağırlık)

Facebook’ta her paylaşımın bir ağırlığı vardır. Yani yapılan her paylaşımın ağırlıkları farklıdır ve farklı etkiler gösterir. Paylaşımın ağırlıklarını etkileyen faktörler; link, fotoğraf, video, yorum, like vb.. Eğer sayfaların paylaştıkları içerikler görsel içerik veya video barındırıyorsa ve linklerle destekleniyorsa etkisi ve geri dönüşü çok daha iyi oluyor.

Time Decay (Zaman Akışı)

Eğer Paylaştığınız içeriğin üstünden zaman geçtiyse, değerini ve güncelliğini yitirir. Bunun için sizi takip eden kullanıcıların yoğun olarak Facebook’ta bulunduğu saatleri bilerek ona göre paylaşım yapılmalıdır. Bunun için Facebook’ta deneyerek, kullanıcılarınızı yoğun olarak içeriğinize tepki verdiği saatleri bulmakta fayda var.

Son olarak, Facebook EdgeRank algoritmasını, çok fazla kullanıcısı kitlesine hitap ettiğinden dolayı onları yoğun feed alanından kurtarmak ve Facebook reklamlarının daha yoğun kullanılması için geliştirdi. Her marka bu kurallara uyarak ürettiği nitelikli içerikleri takipçilerimize ulaştırabilir ve etkileşime girebiliriz.