En Büyük Açık Dizin Projesi DMOZ Kapanıyor!

SEO dünyasında en kaliteli dizin olarak görülen DMOZ kapanacağını duyurdu. Otomatik veya makine değil insan unsurunu katarak site kontrolü sağlayan bu muhteşem dizin kapanacağını web sitesinden açıkladı.

DMOZ’un kapanacağını, sitenin anasayfasında yer alan duyuru aracılığıyla öğrendik. Üst tarafta yer alan notta, 14 Mart 2017 itibarıyla DMOZ açık dizin projesi kapanıyor” ibaresi yer aldı.

En büyük dizin Dmoz Kapandı

DMOZ, internetteki web sitelerini konularına göre sınıflandıran, gönüllü editörlerce incelendikten sonra siteyi yayınlayan, en popüler Açık Dizin Projesidir (Open Directory Project). Oldukça güvenilir bir altyapıya sahip olan DMOZ, arama motorları tarafından sürekli izlenen bir yapıydı. Bu dizinde yer alana sitelere arama motorları bir tık daha kaliteli gözüyle bakıyordu. Çünkü, bu platformda yasadışı, problemli ve kalitesiz sitelerin listelenmesine izin verilmezdi.

DMOZ, insanlar tarafından sınıflandırılmış Web içeriğini barındıran en geniş kapsamlı veritabanıydı. İnternet kullanıcılarından oluşan editör kadrosu, Web’deki kaynakların keşfini sağlayan kolektif bir çalışma ortaya koyuyordu. Son zamanlarda editör kadrosunun suistimalleriyle gündeme gelen ve arama motorlarının artık pek önemsemediği aşikar olan DMOZ, 14 Mart tarihinden itibaren aramızda olmayacak.