E-Ticarette Yapılan Hatalar

Öncelikle şunu bilmenizde fayda vardır ki e-ticaret ile geleneksel ticaret arasında işleyiş bakımından bir fark yoktur.

Ticaretle iç içe olmamış ama bir e-ticaret girişimine teşebbüs eden girişimci adaylarının genel hatası ticaretin kurallarının elektronik ortamda yer almadığını düşünerek hareket etmeleridir.

Müşteri ile yüz yüze muhatap olmadığınız, pazarlık yapılmayan, kargo vb birçok kuralı sizin belirlediğiniz doğrudur. Ancak daha önce ticari bir iş yapmadı iseniz ya e-ticarete bulaşmayın ya da bu işte tecrübeli olan kişilerden yardım alın.

E-Ticarette yapılan hatalardan bir tanesi de satılacak ürünün yanlış seçilmesidir. Şöyle düşünün; raf ömrü olan, belirli bir süre sonra kullanılamayacak ve herkesin anlamadığı bir ürün mü tercih etmelisiniz, yoksa modası geçmeyen, yıllarca stoğunuzda kalsa bile bozulmayacak ve herkesin anlayacağı, herkese hitap eden bir ürün mü tercih etmelisiniz. (Kitap gibi). Kararı siz verin.

Şimdi sıra geldi arama motorları ve sosyal medya kullanımına. Evet, e-ticarette bu mecralarla sıkı bir dostluk bağı kurmalısınız. Yani web ortamındaki kullanıcılar size ulaşabilmelidir. İşte burada yapılan bir hata da tüm operasyon altyapısını kurup siteyi yayınladıktan sonra paraların akacağının zannedilmesidir.

E-ticarette en önemli altın kurallardan birisi de arama motorlarının seveceği içerikler oluşturmaktır. Yani sitenizi arama motorlarının yönergelerine uygun şekilde optimize etmelisiniz. Burada karşınıza tabiki SEO çalışması çıkıyor. Bu kadar önemli bir çalışmayı da özet geçmezsek olmaz.

SEO Nedir?

SEO, web sitelerinin arama motorları yönergelerine uygun şekilde optimize edilmesidir. Aynı zamanda Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu) kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir terimdir.

Kullanıcılar arama motorlarında arama yaptıklarında sonuç sayfalarında en üst sıralarda çıkan web siteleri SEO çalışmasını başarılı şekilde yapmıştır diyebiliriz.

SEO çalışmasını bir aracın yürümesini sağlayan parçalarının bir bütünü olarak düşünebilirsiniz. Yani web siteleri için bu derece önemlidir.

SEO’nun nasıl yapıldığına dair detaylı bilgi almak için bu konuda uzman kaynak sitemizi inceleyebilirsiniz.

Kaynak için bkz: https://upgo.com.tr/seo/

Her ticaret girişiminde olduğu gibi E-ticarette de en doğru pazarlama stratejisini bulmak için biraz yatırım yapmanız gerekmektedir.

Ticarette ilk satışın ne kadar maliyetli olduğu sürekli dile getirilen bir söylemdir. E-ticaret yapacaklar için de bu kural aynen geçerlidir.

Hedef kitlenizi belirlemediyseniz ya da ürünlerinizi satın alacak kitleyi tanımıyorsanız işiniz çok zor olabilir.

Bir tanıdığım var şu ürünü satıyor iyi de para kazanıyor mantığını bir kenara bırakmalı ve doğru bir dijital pazarlama planı oluşturmalısınız.

Hedefleriniz net ve ölçülebilir olmalıdır.

Bu tanımlamaları doğru yapabilirseniz işte o zaman e-ticaret yapmanızın bir anlamı olacaktır. Diğer türlü kafanızda hazırladığınız bir plan veya strateji şans oyunu oynamaktan başka bir şey değildir.

Son olarak şunu da belirtmekte fayda var. Eğer kötü bir müşteri hizmetleri anlayışınız varsa e-ticarette başarılı olmanız imkansız. İnsanlara değer verdiğinizi hissettirin ve onlara vakit ayırın.

Güven duygusu ticaretin en temel kuralıdır. E-ticarette bu güven ortamının önemi daha fazladır. Ürünleriniz hakkında ne tür yorumlar yapılmış? Güvenli ödeme altyapısı var mı? Müşteri hizmetlerine ulaşmak kolay mı? Sorulan sorulara tatmin edici cevaplar veriyorlar mı? İade politikanız uygun mu? Gibi sorular müşterilerinizin size ve işletmenize ne kadar gücen duyacağını belirleyen faktörlerdir.

Müşterilerinize değer verin. Kargolarını daha özenli hazırlamakla işe koyulabilirsiniz mesela. Ya da kargo ulaştıktan sonra müşterinize ulaşarak herhangi bir aksilik olup olmadığını sorabilirsiniz. Müşteriler size ne yapmanız gerektiğini zaten söylüyorlar. Onlara değer verin ve dinleyin.