E-ticaret Siteleri için Güven Damgası Geliyor!

İnternet üzerinden gerçekleştirilen alışverişler için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bundan böyle elektronik ticaret siteleri için Güven Damgası verileceğini açıklamış durumda. Zorunlu hale getirilecek olan Güven Damgası ile tüketicilerin e-ticaret siteleri alışverişlerinin daha güvenli hale getirilmesi planlanıyor.

Kayseri Sanayi Odası Başkanı (KAYSO) Mehmet Büyüksimitci, önümüzdeki günlerde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan alınan yetkiyle Güven Daması verilmeye başlanacağını ifade ediyor. Başvuruların 1 ay içerisinde alınmaya başlanacağını belirten Büyüksimitci, bu sayede tüketicilerin güven eksikliğinin giderilmesi amacında olunduğunun altını çiziyor. Tüketicilerin ilgili sembolü gördükleri sitelerden rahatça alışveriş yapabileceklerine dikkat çekiliyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Güven Damgası,“Elektronik Ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliğ” maddesi ile Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tüketicilerin haklarını koruyup, İnternet üzerinden daha rahat ve güvenilir alışveriş yapılmasına olanak sağlayacak olan sembol, yasa gereğince uygulanacak asgari güvenlik ve hizmet standartlarını sağlayan e-ticaret şirketlerine ve hizmet sağlayıcılarına verilecek.

E–ticaret sitelerinin ana sayfalarında konumlandırılacak sembol, sitenin belli başlı güvenlik tedbirlerinin alınmış ve güvenilir bir site olduğunun kanıtı olacak. Ayrıca, Güven Damgası sitesine ilgili sitenin doğrulama bağlantısı eklenecek. Böylece damganın gerçekliği kontrol edilebilecek.