e posta pazarlaması nasıl yapılır

E-Posta Pazarlaması Nasıl Yapılır?

E-posta pazarlaması çoğu işletmenin kullandığı ve dijital pazarlama kanalları içinde en eski olanlardandır. Günümüzde hala çoğu işletme müşterilerine bu pazarlama anlayışını sıklıkla kullanıyor. E-posta pazarlama kurallara uygun yapıldığında güzel sonuçlar almanıza imkan veren bir kanal, bazılarına göre eski ve sadece push eden bir yapısı var gibi düşünülse de kullanıcılar bu kanallarda doyurulduğunda açılma oranlarınızın iyi ve sabit kalır. Peki, E-posta pazarlaması nasıl yapılır? bunu yaparken sırasıyla sormamız gereken sorular olmalı bu soruları cevapladıkca E-posta pazarlamasını doğru bir şekilde yapabilirsiniz.

 • E-posta pazarlamacılığı yapmak istediğinizden emin misiniz?

İşletmenizin müşteriye ulaşma stratejisinde e-posta size yardım olacak bir kanal mı önce bunu sorgulayarak başlamakta fayda var.

 • E-posta pazarlamanın hukuki yanını biliyor musun? (izinli pazarlama)

E-posta pazarlamasında izin kurallarına uymak gerekli özelikle abonelikten çıkmış kullanıcıları iyi ayıklamak ve yeni abone elde edecekseniz bunu sormak en başta uyulması gereken etik ve kanuni kurallar.

 • E-posta pazarlama hedefinizi belirlediniz mi?

E-posta pazarlamasındaki dönüşüm anlayışınızı düzgün bir şekilde belirlemek gereklidir. Bilinirlik, yeni ürün tanıtımı, satış, form doldurtma vb.

 • E-posta göndereceğiniz yazılım sistemini seçtiniz mi?

Kaliteli bir çok sistem var ama siz hem kullanışlılık hem de maliyet açısından işletmenize en uygun olanı seçebilirsiniz. Küçük bir işletmeyseniz karmaşık bir mail iş akışınız yoksa Mailchimp işinizi görür. Ama gerçekten hem dataları anlamlandırma hem de karmaşık iş akışlarını kaldıracak bir sistem arıyorsanız. Emarsys, Revotas, Sharp Spring vb. araçlar tavsiyemdir.

 • Rakiplerinizin E-posta pazarlama sürecini nasıl yönettiğini biliyor musunuz?

Özellikle sizinle aynı sektörden olan rakiplerin e-bültenlerine veya sitelerine kayıt olun e-mail pazarlamasını nasıl kullanılıyorlar inceleyin onlardan daha iyi yapmak için açıklar arayın.

 • E-postalarınızı nasıl yapılandıracağınızı, Şablonlarınızın nasıl olacağını biliyor musunuz?

E-postaları iyi yapılandırmak için HTML ve CSS yapısını düzgün kullanmak gerekli ayrıca kullanıcılara sunduğunuz tasarım açısından kaliteli e-postalar tıklamaları etkilecektir.

 • E-posta açılış oranlarınızı nasıl geliştireceğinizi biliyor musunuz?

Mailde vereceğin mesajlar, kaliteli mailler yazarak açılma, tıklanma ve dönüşüm oranlarınızı yükseltin.

 • Gönderimlerini yapacağınız E-postaların en iyi açılma zamanlamalarını biliyor musunuz?

Hedef kitlenizin e-postalara en iyi ne zaman tepki vereceklerini bilmek çok önemlidir.

 • Yapılan en yaygın E-posta hatalarını biliyor musunuz?

Yanlış başlık kullanımları, içeriksel anlamda kalitesiz çok uzun metinler, CTA butonları kullanmamak e-posta pazarlamasında  iyi sonuç almanızı engeller  müşterilere bu pazarlama aracıyla kaliteli bir şekilde dokunmak için  bütün hataların temizlendiği bir şablon hazırlayın.

 • E-postalarınıza sosyal medya hesaplarınızı entegre ettiniz mi?

E-posta hesaplarınızı şirket ile alakalı ekstra bilgileriniz bunun yanında sosyal medya hesaplarının entegrasyonu ekstra fayda sağlar.

 • E-postalarınız mobil ve tabletlerle uyumlu bir yapıda mı?

E-postalarınızın responsive olması çok önemlidir. Hazır sistemlerde genelde oluşturduğunuz şablonlar otomatik mobil uyumlu oluyor.

 • E-posta listesi oluşturmanın ne olduğunu biliyor musunuz?

E-posta listeleri e-postaları atacağınız hedef kitlenin tümüdür.  Bir Email altyapısı kullanılyorsanız ve Karmaşık bir iş akışınız varsa bu listeler sizin istediğiniz şekilde dinamik olarak optimize edilebilir.

 • İzlemen gereken metrikleri biliyor musun?

Eposta pazarlamasında izlemen gereken metrikler her işte olduğu gibi hedefe göre değişkenlik gösterir. Ama genel olarak gönderilen mail sayısı, ulaşan mail sayısı, açılma sayısı, tıklanma sayısı, bounce rate, abonelikten çıkanlar özellikle dikkate almamız gereken metriklerdir.

 • E-posta pazarlamanızı mükemmelleştirdiniz mi?

A/B Mail testleri,  E-postaların kişiselleştirilmesi, E-postanızı zenginleştirecek multimedia içerikler vb.