Dünyanın En Değerli Markaları 2018 Listesi

Kantar ve WPP; 2018 BrandZ Top 100 Most Valuable Global Brands raporunu yayınladı. Rapor dünyanın dört bir yanından markalara bakarak marka gücü ve değerine ilişkin önemli iç görüler sunuyor. Rapor; markalara çalkantılı bir piyasada nasıl büyüyeceklerini ve değerlerini koruyabileceklerini anlatmayı amaçlıyor.

2018 BrandZ raporunda yer alan 100 markanın toplam marka değeri %21 artarak 4,4 trilyon dolara ulaşmış. 748 milyar dolarlık bir artış anlamına gelen bu oran, son on yılda görülen en yüksek artış. Bu rekor artış her kategoride etkisini hissettiriyor. Raporda yer alan tüm kategorilerde istisnasız büyüme gözlemlenleniyor.

Bu seneki raporun öne çıkan noktalarından biri; Çin’in top 10 içinde yer alan Tencent ve Alibaba ve top 20’ye giren 7 yeni marka ile dünya pazarındaki varlığını sürdürmesi. Bunun dışında perakende kategorisinde e-ticarete doğru %35’lik bir artış görülüyor. Amazon, Alibaba ve eBay gibi teknoloji markaları sadece Retail / Perakende kategorisine değil; BrandZ Global Top 100 geneline hakim durumda.

2018 Dünyanın En Değerli Markaları