Cepten Konuşmada Avrupa Şampiyonuyuz

Dünyada En Fazla Konuşulan Diller Nelerdir

Dünyada binlerce dil, milyonlarca insan tarafından konuşularak yaşatılmaya devam ediliyor. Şu an dünya üzerinde yaşayan ve aktif olarak konuşulan 7102 dil var ve bu rakam yalnızca bilebildiklerimizi kapsıyor. Bunun dışında da birçok dil olduğu ancak hepsinden haberdar olmadığımız düşünülüyor. Nat-Geo’da grafik tasarımcı olarak çalışan Alberto Lucas Lopez, hazırladığı bir çalışma ile dünyada en çok konuşulan dilleri görsel olarak betimlemiş. Peki, Dünyada en fazla konuşulan diller hangileri?

Dünyada En Fazla Konuşulan Diller Hangileridir

Tasarımcının tasarladığı şemaya bakıldığında, en fazla konuşulan dilin Çince ve lehçeleri olduğu görülüyor. Bölgesel olarak en yaygın olan diller ise Çince ve İngilizce. Araştırma, dünya üzerinde en çok ‘öğrenilmeye çalışılan’ dilleri de değerlendirmiş. İlk sırada İngilizce var ve liste fransızca çince ve ispayolca şeklinde ilerliyor. Nüfus ve gelişmişlik de düşünüldüğünde oranlar oldukça mantıklı görünüyor.

Türkçe ise toplamda 70,9 milyon insanın konuştuğu bir dil olarak haritadaki yerini almış. Rakamların güncel olmadığını düşünsekte oransal olarak bakıldığında doğruya yakın rakamları görüyoruz.