Dropbox Nedir? Nasıl Kullanılır?

Dropbox Nedir? Nasıl Kullanılır?

Dropbox nedir? sorusuna verilebilecek en kısa cevap bir bulut depolama (cloud computing) sistemidir. Günümüzde kullanıcıların internete erişimi çok kolay ve yüksek hızlı internete eskiye kıyasla maliyetsiz bir şekilde ulaşabiliyorlar. Dropbox sistemini yanınızda bir flash bellek taşıyor gibi düşünebilirsiniz ama fiziki olarak taşımadan bahsetmiyor. Dropbox, cihaz farklılığı olmaksızın verilerinize istediğiniz yerden ulaşmanızı sağlıyor. Tek ihtiyacınız olan şey İnternet.

Bulut depolama olarak kullanabileceğiniz Dropbox’a benzer sistemlerde var. Bunlar, Google Drive, Microsoft OneDrivevs.

Dropbox Nedir?

Kullanıcılarına internette dosyalarını depolama hizmeti sunan Dropbox, farklı cihazlarla buna erişmenize izin veriyor. Masaüstü, Android, iOS, BlackBerry, Windows Phone ve diğer platformlar için uygulamaları bulunan Dropbox’a yerleştirdiğiniz dosyalara internete bağlı cihazlarınızdan ulaşabiliyorsunuz. Ücretliyada ücretsiz üyeliği bulunan Dropbox’ı kullanım şeklinize göre size en uygununu seçebilirsiniz. Ayrıca, dosyalarınızı istediğiniz kişilerle paylaşabilir, düzenleyebilir ve takım çalışması yapabilirsiniz. Hayatınız bu tarz özelliklere sahip bulut depolama sistemleriyle bir hayli kolaylaşacaktır.

Dropbox Nasıl Kullanılır?

İlk olarak üyelik işlemimizi gerçekleştiriyoruz. Karşımıza çıkan ekranda free üyelik mi? Premium Üyelik mi? Sorusunu soruyor.

Dropbox Nasıl Kullanılır Giriş Ekranı

Free üyelik seçimini yaptık. Devam ettikten sonra çalışma ortamı görünecek bize masaüstü ortamda bulunan uygulamaya PC’nize indirin uyarısında bulunuyor. İndirmeyi gerçekleştiriyoruz.

Dropbox Nasıl Kullanılır Anasayfa

İsterseniz belgelerinizi sürükle bırak yöntemiyle veya Upload Files butonuna tıklayarak -Add more files seçeneği ile dosyalarımızı içeri atabiliriz. Attığımız dosyaların başarılı yada başarısız olduklarını da bu pencereden görebilmekteyiz.

Dropbox Nasıl Kullanılır Dosya Yükleme

Dosyanızın üstüne tıkladığınızda açılacaktır. Bu kısımdan dosyanızı indirebilir, paylaşabilir, açıp düzenleyebilir veya ekstra özellikleri uygulayabilirsiniz. Aşağıda birer tane PDF ve Word görsel örneklerini bulabilirsiniz.

Dropbox Nasıl Kullanılır Dosya Düzenleme