dijital reklam maliyeti hesaplama

Dijital Reklam Maliyeti Hesaplama

Her Dijital Pazarlama Uzmanı’nın reklam verme sürecinden bilmesi gereken Dijital Pazarlama Reklam Maliyeti Hesaplama Çeşitlerini sıralayacağım.

CPA (Cost-per-Action) – Aksiyon Başı Maliyet

Adından da anlaşılacağı gibi kullanıcılardan aksiyon aldığımızda fiyatlandırılırız. Yani bir kullanıcının belirlenen bir aksiyona tıklaması(button vb.) üzerinden, belirli bir geri dönüş karşılığında, reklam veren ücretlendirilir.  Örneğin; kullanıcının bir içeriğe tıklaması, yeni bir ürün içeriğine yönlendirilmesi vb.

CPC (Cost-per-Click) – Tıklama Başı Maliyet

Her bir tıklama için ücretlendirme yapıldıktan sonra(örn;  1 tıklama için 0.70TL), kullanıcıların ilgili reklamlara tıklamasıyla ödeyeceğimiz toplam miktarlardır. Sektörde çok sık kullanılan yöntemlerden biridir.

CPM (Cost-per-Mille) – 1.000 izlenim başı maliyet

Her  1.000 kullanıcı için belirleyeceğimiz fiyatla, toplam bedeli kolaylıkla bulabiliriz.

CPL (Cost-per-Lead)

Veri Depolama Başına

Veritabanımıza aldığımız her veri başına ödediğimiz ücretlerdir. Yani kullanıcıların bir form doldurup veritabanımıza bu bilgileri almamız ücretlendirilmemizi sağlar.

Yönlendirme Başına

Yayınladığımız internet reklamlarında, kullanıcıları bir adrese, ilgili bir ürünün içeriğine, bir kampanya bilgisine vb. belirlediğimiz linklerle yönlendirme şeklidir. Her kullanıcının yönlenmesiyle fiyatlandırılırız.

CPI (Cosp-per-Impression) – İzlenim Başı Maliyet

Bir reklam kampanyamızın veya tanıtımını yaptığımız bir ürünün ne kadar izlendiğini, başarılı olduğunu ve maliyetini ortaya çıkarabilmek için kullanılan iyi bir tekniktir.

CPC (Cost-per-Conversion) – Dönüşüm Başı Maliyet

Genellikle yayınladığımız reklama tıklama sonrasında yönlendirme, satış vb. durumları değerlendirir. Yani müşterinin ilgili reklamımızla etkileşime geçip, herhangi bir şekilde bize dönüş sağladığında ödediğimiz fiyatlar.