Chrome, Otomatik Sesli Videoların Sesini Kesiyor!

Yüksek sesle sizin isteğiniz dışında otomatik oynatılan videolar hayli can sıkıcı bir durum. Ocak 2018’de yayınlanması planlanan Chrome 64, videoları otomatik oynatmaya sadece sessiz videolar ve kullanıcının ilgi gösterdiği videolar için izin verecek. Chromium Blog’a göre bu değişiklik “otomatik oynatmanın kullanıcı medyayı çalmak istediğinde devreye girmesini ve kullanıcıların isteklerine saygı duymadığında, duymasını” sağlayacak.

Sadece bir şey okumaya çalışırken, ani yüksek sesle rahatsız edilen kullanıcılar için bu harika bir haber. Sadece sessiz videolar otomatik olarak oynatılacağı için Chrome 64’ten itibaren hazırlıksız yakalanmayacağız. Chrome sesli otomatik videolara ilgi gösterdiğinizi, bu videoları daha önce sıkça oynatıp oynatmadığınıza, siteyi telefonunuzun veya tabletinizin giriş ekranına koyup koymadığınıza göre karar verecek.

Bu değişikliğin bir yan ürünü, içerik üreticilerinin gerçekten izlemeye değer videolar üretmesi olabilir. Chrome 63’teki bir işlev ise istediğiniz web sitelerini tamamen susturmanızı sağlayacak. Böylece Chrome kullanıcılarının kulaklarını korumak için iki yeni işlevi olacak.