Chrome 66 ile Otomatik Oynayan Video İçerikler Engellenecek

Mart ayı başında Google Chrome 65 kullanıcılarla buluştu. Şimdi ise sıra, uzun zamandır beklenen özelliği sunacak olan Chrome 66 sürümünde. Yeni sürüm sayesinde otomatik oynayan video içeriklerini engelleme olanağına sonunda kavuşacaksınız.

Chrome 64 sürümünde sunulması planlanan ancak bir türlü gelmeyen otomatik video oynatma engelleme özelliği kullanıcılarla buluşmak üzere. Bu özellik sayesinde web sitelerinde bir anda yüksek sesle oynamaya başlayan videolardan kurtulmuş olacaksınız.

Şu an masaüstü ve mobil sürümü beta olarak yayında olan Chrome 66, sadecesesi olmayan, sesi kapalı olan veya daha önce tıkladığınız videoların otomatik olarak oynatılmasına izin verecek. Tarayıcı ayrıca, videoları nasıl kontrol edeceğine sizin daha önceki davranışlarınıza da bakarak karar verecek. Örneğin, bir web sitesinde gösterilen medyayla daha önce ilgilendiyseniz masaüstü sürümü otomatik video oynatacak. Mobil sürümse web sitesini ana ekranınıza eklediyseniz video oynatımı gerçekleştirecek.

Google, üçüncü taraf yazılımlar dolayısıyla gerçekleşen tarayıcı çökmelerini de azaltmak niyetinde. Böyle bir çökme durumunda uyarı mesajlarının da gösterileceği belirtiliyor.