Butik Oteller için Sosyal Medya Pazarlaması

Butik Oteller için Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi

Günümüzde markalar kendilerini tanıtmak, müşterileri ile ilişkilerini sağlamak, geri bildirim almak ve daha çok kitleye hitap edebilmek adına geleneksel yöntemlere kıyasla sosyal mecralara daha da ağırlık vermişlerdir. Bu rekabet ortamında ön plana çıkabilmek için bazı stratejilere ihtiyaç duyulmaktadır. Kişiye özel hizmet veren butik oteller de zamanla etkinlik ve kampanyalarından haberdar etmek, yabancı turistlere ulaşabilmek, şikayetleri cevaplayabilmek adına sosyal medyada aktif hale gelmeye başladı.

Sosyal medya pazarlamasının butik oteller için önemine dikkat çekerek başarılı bir sosyal medya pazarlamasını nasıl gerçekleştirmeleri gerektiğini açıklayacağız.

Butik otellerde kalmak isteyen müşteriler kendilerini özel hissetmek ve evlerindeki huzurunu aynı şekilde farklı bir ortamda etkinlikler ve ekstra hizmetlerle karşılamak isterler. Bunun için sosyal medya mecralarında yapacağınız kampanya ve etkinlik duyuruları bunun için çok önemlidir.

Butik otelinizin tanıtımı için mutlaka bir Facebook sayfanız ve blogunuzun olması gerekiyor. Öncelikle Facebook sayfanızda kampanyalarınızı kullanıcılara özel teklifler sunarak duyurabilirsiniz. Blog yazılarında bölge ve hizmetlerinizle ilgili bilgilerle bunu desteklemelisiniz. Facebook’ta satış odaklı değil iletişim odaklı olmalısınız. Böylece hedef kitleniz sizi daha samimi bulacaktır. Twitter’ı iletişimden çok marka tanıtımı yapmak, yeniliklerden haberdar etmek için kullanabilirsiniz.

Görsel içerikler sosyal medya kullanıcılarının daha çok ilgisini çekiyor. Bu nedenle Pinterest, Instagram ve Flickr gibi mecralarda butik otelinize ait kaliteli fotoğrafları uygun etiketleri kullanarak yayınlayabilirsiniz. Kullanıcılar da mutlu anlarını paylaşmayı sevdikleri için otelinizdeki hoş mekanlardaki anılarını paylaşacaklardır. Paylaşım yapan müşterilerinize küçük jestler yapmak onların da hoşuna gidecektir. Youtube’da otelinizin farklı mekanlarının olduğu ya da yapılmış bir etkinliğe ait videolarını paylaşabilirsiniz.

Sosyal medya pazarlaması yaparken müşterilerinizin yorumlarını dikkate almalı onlarla iletişim halinde olmalısınız. Yapılan bir yorum kitlelere hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Oluşturacağınız pozitif algı size her anlamda katkı sağlar. Takipçilerinize uygulayacağınız erken rezervasyon indirimleri ve onlara özel uygulamalar size olan bağlılığı arttıracaktır. Butik otellerin kendine has özelliklerini ve ilgi çekecek taraflarını ön planda tutmaları da önemlidir.