Brave Browser Tarayıcısı Nedir? Nasıl Para Kazandırır?

Mozilla Vakfı’nın kurucusu ve JavaScript dilinin geliştiricisi Brendan Eich, uzun süredir üzerinde çalıştığı yeni internet tarayıcısını kullanıma sunuyor. Brave Browser, hem reklamları engelliyor hem de kullanıcısına para kazandırıyor.

Brave Browser tarayıcısının mantığı, üçüncü taraf reklamları engellerken, kendi ağındaki reklamları kullanıcılara yansıtmak. Böylece, reklam gelirleri bir havuza toplanıyor ve yayıncılar ile kullanıcılara minik karpayları dağıtılıyor.

Brave Browser ayrıca, sitelerdeki reklamları engelleyerek, çok daha hızlı sayfa yüklemesi sağlıyor. Yine üçüncü taraf izleyici yazılımları ve zararlı reklam içeriklerinden de kullanıcısını koruyor. Tarayıcı, masaüstü platformlar için paket kurulum dosyası halinde indirmeye sunulmuş durumda. Mobil platformlar için ise Github üzerinden kaynak kodları paylaşılıyor.

YouTuber’ların Tavsite Ettiği Tarayıcı

Brave, YouTube’un gelişen politikalarından sonra bir takım özelliklere kavuşan açık kaynak kodlu bir web tarayıcısıdır. Brian Body ve Mozilla’nın kurucularından Brendan Eich tarafından geliştirilen Brave, Google’ın açık kaynak kodlu yazılım geliştirme programı Chromium ile yapıldı.

Brave; Chrome, Firefox, Safari gibi tarayıcıların aksine, reklam engellemenin dışında, sevdiğiniz site ve YouTuber’lara bağış atmanıza olanak tanıyor. Eylül 2016’da henüz beta sürümündeyken ortaya çıkan Brave Payments sayesinde YouTube’u hem reklamsız izleyecek, hem de sevdiğiniz insanlara bağış yapabileceksiniz.

Brave Payments üzerinde bulunan cüzdana eklediğiniz paralarla reklam izleyip herkese para kazandırmak yerine, sizi düşünen ve gerçekten hak ettiğini düşündüğünüz birine bağış yapabilirsiniz. Brave özüne bakıldığında YouTube Red gibi çalışıyor, ancak buradaki fark, paranızın birine gidip gitmeyeceğini kendiniz seçebiliyorsunuz. Bu tarayıcının ilerleyen dönemde YouTube’dan nasıl bir tepki alacağı bilinmiyor.