kurumsal blog nedir nasıl kullanılır

Blog İçeriği Oluştururken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bloglar kullanıcılara bilgi aktarmak, etkileşim ve bağlılık sağlamak için kullanılabilir. Bloglar işletmeler tarafında çeşitli farklı hedefleri gerçekleştirmek için kullanılmaktadır; satış, pazarlama, marka oluşturma, müşteri ilişkileri yönetimi, kurumsal sosyal sorumluluk gibi süreçlerin yerine getirilmesi süreçleri bunlara örnektir.

Bloglar genel olarak bir takım çalışmasının sonunda oluşmaktadır. Farklı yazarlar arasında bir tutarlılık olması gerekmektedir. Bir kişiliğin oluşturulması, hikayenin anlatılması, bağlamsal olarak dış dünya ile bağlantı, tüketicilerin gerçek bir insanla muhatap olduğunu hissetmesi, bir bakış açısı geliştirmek, kurumsal bir üsluptan kaçınmak bu süreçte önem taşımaktadır. Peki bir Blog içeriği oluşturduğumda nelere dikkat etmeliyim?

Bir hedef kitleye seslenilmeli: Her bir gönderi işletmenin belirli sadece bir hedef kitleye hitap etmelidir. İşletmenin ayrı hedef kitleleri varsa bunları için başka gönderiler oluşturmak göz önüne bulundurulmalıdır.

Kısa ve öz olunmalıdır: Blog gönderileri doyurucu ve açıklayıcı uzunlukta olmalıdır. Yazılacak olan konu çok uzunsa iki parçaya bölünmesi göz önünde bulundurulabilir. Ayrıca gönderileri daha okunabilir kılmak için bölümler veya listeler yapılabilir.

İlginç ve kullanışlı konular ele alınmalı: Konu bütünsel olarak ele alınmalıdır ve bir amacı olmalıdır. Bir fikir geliştirmeli ve bir başkasına e-posta ile gönderilebilecek ölçülerde olmalıdır.

Gösteriş yapılmamalı: İşletmenin iyi olduğu söylenmemeli, bu tüketiciler tarafından söylenmelidir. Düzgün, özelleştirilmiş bir dil ve örnekler kullanılmalı, tüketicilerde güven inşa etmek amaçlanmaktadır.

İkna edici bir başlık ve sürükletici bir ilk paragraf kullanılmalıdır: Okuyuculara sürükleyici bir hikaye anlatılmalıdır fakat gönderi başlıkta söz verilen durumu yerine getiriyor olmalıdır.

SEO iyi bir içerikle dengelenmelidir: Başlıklarda yakalayıcılık ve arama motoru optimizasyonu.

Harekete geçiren bir mesaj içermelidir: Tüketiciler bir sonraki adıma doğru yönlendirilmelidir. Twitter’dan bağlantı kurmak, yorum yapmaya yönlendirmek bu mesajlardan bazıları olabilir fakat bu mesaj kesinlikle doğrudan satış cümleleri içermelidir.

Bu maddeler bakıldığında markanın belirlediği amaca ulaşabilmesi için kullanıcı dostu bir tavır takınması gerektiği kolayca anlaşılabilmektedir. Diğer yandan arama motoru optimizasyonuyla ilgili bir kaygının da söz konusu olması gerekmektedir. Çünkü içeriği insanlara ulaştırabilmek için arama motorları büyük önem taşımaktadır.