augmented reality ile mobil pazarlama

Augmented Reality ile mobil pazarlama

AugmentedReality; Türkçe adı tam netlik kazanmış değil ama genel olarak Arttırılmış Gerçekliği kullanıyorlar. Aslında 2000’lerin başlarında hayatımıza girdi. AugmentedReality’nin popüler hale gelmesi ve adından söz ettirmesi 2009 yılında Flash’a taşınmasıyla gerçekleşti. Genel anlamda AugmentedReality, bir ortamda gerçek zamanlı olarak animasyon, 3 boyutlu görüntü, ses, video vb. içerikleri yerleştirmeyi sağlayan teknolojidir.

Aslında, AR teknolojinin kullanım alana çok geniş ama ben mobil pazarlama tarafı hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. Bir önceki yazımızda, QR kodundan bahsetmiştik ve QR kodun, mobil teknolojinin gelişmesiyle markalar tarafından yoğun bir şekilde kullanıldığını söyledik. Öyle bir teknoloji düşününki nesnelerin içine yerleştirilen kodlar sayesinde o nesne ile 3D bir etkileşim içine girebiliyoruz. Bu çok eğlenceli ve farklı bir deneyim olduğundan, pazarlama faaliyetlerinde farklı biçimlerde kullanılabilir.

Peki, AugmentedReality’yi nerelerde kullanabiliriz? Aslında, bir pazarlama uzmanıysanız tamamen yaptığınız yatırıma, ekibinize ve fikirlerinize kalmış bir durum ama genel olarak şöyle örnekler verilebilir. Ürün paketlerine ürün hakkında 3D bilgi veya videolu bilgi sunulabilir. Bilboardlara yerleştirilebilir ve kullanıcılara mobil telefonlarını kullandırarak etkileşim gerçekleştirilebilir. Ürün tanıtımları yapılırken bir alana oyun kodu yerleştirilip, mobil telefonlar ile kullanıcılara daha gerçekçi bir oyun deneyimi yaşatılabilir, Dergilere yerleştirilip daha etkileşimli bir reklam tasarlanabilir. Bir ürününüzün paketine yerleştirip paketin içindeki ürünü 3D bir şekilde göstermenizi sağlayabilir.

Mobil teknolojinin ne kadar hızlı geliştiğini ve gelişmeye devam ettiğini biliyoruz. AR kodunun aslında en büyük özelliği biz kullanıcılara çok harika bir etkileşim sunması ve gerçek dünya ile sanal dünyayı birleştiren bir yapıda olması.

Bu gibi teknolojiler ile markanızı farklılaştırıp, müşterilerinize farklı deneyimler sunup hayatlarını kolaylaştırabilirsiniz. AugmentedReality, çok iyi hedeflenmiş ve iyi fikirler ile markalara çok güçlü projeler ortaya çıkarmayı sağlayacak bir teknolojidir.