Asana Nedir Nasıl Kullanılır

Asana Nedir? Nasıl Kullanılır?

Asana, Facebook kurucularından DustinMoskovitz tarafından geliştirilmiş, son derece kullanışlı proje yönetim sistemlerinden biridir. Bu yazımızda, Asana Nasıl Kullanılır? konusundan bahsedeceğiz.

ASANA NEDİR?

Asana özellikle proje ve ekip yönetimi anlamında çok büyük fayda sağlayan bir uygulamadır.  Hem masaüstünde hem  de mobil uygulama olarak kullanma imkanınız vardır. Özellikle ajansların ağırlıklı olarak kullandığı sistemde işlerinizi task olarak açıp kişiye atabilir ve takibini kolaylıkla yapma şansı bulabilirsiniz. Ayrıca, task içine atılan notlar ve dosyalar ile firma içinde mail trafiğini minimuma indirebilirsiniz.

Özellikle, kullanıcı odaklı arayüzü ve farklı kullanım fonksiyonlarıyla online ekip yönetimini kolaylaştıran asana aracılığıyla hareketlerinizi arşivleyebilirsiniz.

Asana, belirlenmiş bir iş planı, insanların bazı ihtiyaçlarını karşılayacak projeler, oluşturulabilecek iş ve planlar üzerine kurulmuş bir iş yönetim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Asana basit bir tasarıma sahiptir ve kullanımı kolaydır. İlk başlayanlara karışık gelebilir, kullandıkça klavyeniz açılacaktır. Görev dağılımları yapmaya başladıkça alışacak, mail adresleriniz ile entegre çalıştığı görünce işlerinizi hızlandıracaksınız. Asana üzerinden projeleriniz için görev dağılımı yapabilir, birden fazla kişiyi davet edebiliyorsunuz. Ayrıca proje içeriği ile ilgili yazılan herhangi bir yazı, mail ile geliyor. Üstüne üstlük maile yanıt verdiğinizde içerik doğruca gitmesi gereken yere gidiyor. Bu özelliği özellikle çok sevdim.

ASANA NASIL KULLANILIR?

-İlk olarak bu sisteme mail adresimizle kayıt oluyoruz.

asana giriş ekranı

-Mail onayladıktan sonra Asana giriş yapabilirsiniz.

-Giriş ekranı size ait taskların gösterildiği kısımdır. İsterseniz bunu Calendar kısmında takvimsel olarak görebilirsiniz. Burada isterseniz kendinize isterseniz başkalarına task atayabilirsiniz. Sağ kısımda olan View açılır alanından görünümü değiştirebilirsiniz. Örneğin; tamamlanmayan tasklar (incompletetask) yerine tamamlanan taskları (completetask) gösterebiliriz.

asana giriş ekranı

Asana’da Nasıl Task Açılır?

-Task açmak için AddTask tıklıyoruz daha sonra task adını, açıklamayı, varsa dosyayı, kime atanacağını ve tamamlanma süresini giriyoruz.

asana task nasıl açılır

-İsterseniz bir takım kurup, örn: “pazarlama” içine şirketinizin pazarlama departmanlarında olan kişileri ekleyip daha esnek bir yönetim sergileyebilirsiniz ve proje ve task anlamında karmaşa ve karışıklık yaşamazsınız.

asana proje ve ekip yönetimi