Advergaming nedir

Advergaming Nedir? Nasıl Yapılır?

Advergaming uygulamaları da markaların tüketiciler ile derin ilişki kurmaları şansını kurumlara vermektedir. Reklam ve oyun kavramlarını bir araya getirerek tüketicilerin eğlenceli vakit geçirerek tüketicilerde marka bilinirliği arttırmak amacı taşıyan advergaming, pazarlama içerikli mesajlar vermesi e marka ile tüketici arasında pozitif bir bağ kurulmasına neden olması bakımından da reklamcıların kullandığı bir reklam aracı olarak sosyal medyada yer almaktadır.

Advergaming sadece çevrimiçi reklamcılığın bir evrimi veya e-posta tanıtımlarının bir alternatifi olarak algılanmamalıdır. Etkileşimli doğası birçok avantaj sunmaktadır. Bunlardan en önemlisi geleneksel reklamlara karşı bir tür savunma oluşturan tüketicilerin bu reklam türünde oyun içerisinde reklam mesajlarına maruz kaldığını bilmemesinden dolayı tüketiciye mesajın kolaylıkla iletilebilmesidir. Diğer taraftan tüketiciye bilinçli seçimler yapma fırsatı veren advergaming uygulamaları kapsamlı bir marka deneyimi yaşatmaktadır. Bunun dışında oyuncuların kayıt esnasında girdikleri değerli müşteri bilgilerinin kayıt edilebilmesi, e-posta aracılığıyla viral etkileşimi tanıtım ve ürünle veya hizmetle ilgili ayrıntılı bilgi sunulabilmesi de advergaming uygulamalarının diğer avantajları arasında sayılabilmektedir.

Bazı araştırmalara göre, tüketiciler advergaming uygulamalarındaki oturumlarda ortalama olarak 30 dakika marka ile etkileşime girmektedirler. Eğer markanın reklamı oyuna doğrudan kodlanmışsa, oyuncular oyunu her oynadıklarında defalarca markanın etkisinde kalmaktadırlar.

Advergaming Markanıza Ne Fayda Sağlar?

  • Viral etki yaratır!
  • Marka mesajını kuvvetlendirir.
  • Kalabalıklar içerisinde fark edilmenizi sağlar.
  • Pozitif ürün/marka deneyimi sağlar.
  • Marka bilinirliğini, kabulünü ve engagament’ı güçlendirir.
  • Net promoter score’a artı değer katar.
  • Sadık topluluklar yaratır.