Etkili ppc reklam metni oluşturmak

5 Adımda Etkili PPC Reklam Metni Oluşturmak

Hazırlayacağınız düzgün reklam metinleri ile hem yüksek kalite puanı alabilir hem de rakiplerinizin bir adım önüne geçme fırsatı bulabilirsiniz. Aşağıda bunların ipuçlarını bulabilirsiniz.

Ziyaretçinizi Aksiyona Davet Edin: Hazırlamış olduğunuz reklam metinleri ile potansiyel ziyaretçinizi bir aksiyona davet edecek şekilde hazırlayın. Bu hazırladığınız reklam metni ile amacınız bir ürün ile ilgili dosyanın indirilmesini sağlamak, bir formu doldurtmak veya bir içeriğin incelenmesini sağlamak olabilir. Hazırlayacağınız metin ile ziyaretçilerinizin linke klikleme sonrası hangi adımla karşılacaklarına dair ön fikir edinmesine yardımcı olmuş olursunuz.

Anahtar Kelimelerinizin İçerikte Yer Almasını Sağlayın: Etiketlediğiniz kelimelerin reklam metinin başlığında veya reklam metninde veya URL’de yer alması daha iyi kalite puanı almanızı sağlar. Hangi reklam metninin daha efektif olduğuna karar vermek için çeşitli reklam metinleri hazırlayın ve bunları test edin. Etiketlediğiniz kelimelerin başlıkta, metnin içerisinde ve URL’de yer aldığı 3 farklı reklam metni hazırlayın. İlk olarak içeriğinizde yer alan ve hemen hemen her satırda kullandığınız kelimenin URL’de de yer aldığı bir reklam metni hazırlayın. İkinci olarak önemli olduğunu düşündüğünüz kelimeyi reklam metninizde de kullanın. Son olarak ilgili kelimenin başlıkta ve URL’de yer aldığı başka bir reklam metni hazırlayın. Bu 3 reklam metnini teste sunun ve hangisinde link tıklama oranının (CTR) yüksek olduğunu tespit edin. CTR’si yüksek olan reklam metninizle ulaşmayı hedeflediğiniz noktaya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Dinamik Reklam Metinleri Oluşturun: Adwords’te yapmış olduğunuz çalışmalar ile aranılan kelimeye göre farklı reklam metinlerinin gösterilmesini sağlayabilirsiniz. Bir ad group içinde çok çeşitli kelimeler yer alıyorsa, hangi kelime için hangi reklam metninin gösterileceğini sağlamanız mümkün. Kullanacağınız bir takım parametreler ile bunu otomatik olarak yapabilirsiniz. Sonuç olarak CTR artarken conversion oranlarınızda da artan bir eğilime sahip olursunuz.

Yaratıcı Olun: Rakiplerinizin hazırladığı reklam metinlerini inceleyin. Sizin hazırladıklarınıza benziyorlar mı? Eğer benzer reklam metinleri kullandığınıza karar verirseniz, yaratıcı olmanın tam vakti. Hedef kitleler üzerinde yapılmış pazarlama çalışmalarını gözardı etmeden yaratıcı reklam metinleri hazırlayarak rakiplerinizin bir adım önüne geçebilirsiniz. Yapılan çalışmalar erkeklerin yüksek teknoloji ile ilgili kelimelerin yer aldığı, bayanların ise anlaşma ile ilgili kelimelerin yer aldığı reklam metinlerine olan tıklama oranının daha fazla olduğunu ortaya çıkmıştır.

Sayıları Kullanın: Sayılarla ziyaretçilerinizin dikkatini çekmeyi başarabilirsiniz. Ürün ile ilgili yüzdelikler, ürünün değeri, destek için gerekli telefon numarası ve benzeri durumları içeren reklam metinleri ile kişilerin ilgisini çekerken, CTR’nin artmasını kolaylaştırırsınız. Örneğin; “Ayakkabıda %70’e varan indirim ve ücretsiz kargo ile kolay alışveriş!” şeklinde hazırlanan bir metin, webde dolaşan bir potansiyel ziyaretçinizi müşteriye çevirme fırsatı sağlayabilir.