etkili video içerik oluşturma

10 Adımda Etkili Video İçerik

Videolarımızı daha etkili ve güzel sonuçlar alacak yapıya getirebilirmiyiz? Kullanıcılara etkili videolar sunmak için yapılabilecekleri 10 maddede sıraladık.

1- Kitlenizi İyi Tanıyın Videolarınızı Kişiselleştirin

Hedef kitlenizi çok iyi tanıyın onların yaşayış tarzlarını bilin. Nelerden hoşlanırlar, nelere sinirlenirler, hangi içerikler duygularına hitap eder anlayın ve videoları bu bilgilere göre kurgulayın. Bu sayede hedef kitlenizden en iyi etkiyi ve etkileşimi alma şansını yakalarsınız.

2- Sadece Ürün/Hizmet Hakkında Konuşmayın

Videolarınızda sadece ürününüz veya yaptığınız iş hakkında konuşmayın, ürün dayatması yapmayın. Örneğin; ürün veya hizmetinizin potansiyel müşterilerin hayatına kattığı değer, Memnun müşteri görüşleri vb.

3- Kısa İyidir

Uzun videolar hem etkileşim, hem izlenme açısından sıkıntı yaratabilir. Bunun sebebi internetin doğası aslında içerikler çok olduğu için hızlı tüketilme anlayışı ortaya çıkıyor. Bu yüzden videolarımızı olabildiğince kısa tutarak hazırlayın.

4- Videolarda Marka Logosu Bulundurun

Videolarınızda logo bulundurmak avantaj sağlar ama en önemlisi logonun videoyu bozmayacak bir yerde bulunması.

5- Eğlenceli Olun

Videoların tüketilmesinde en önemli noktalarda biri budur insanlar eğlenceli olan şeyleri tüketmeyi seviyor. Marka olarak bu eğlence odağını yakalayıp ürün veya hizmeti bunun içine dağıl edebilirseniz tadından yenmez.

6- Konunuza Uygun Güzel Müzikler Ekleyin

Müzik bir video etkileyen en önemli unsurlardan içeriğinize uygun konuya hitap eden müzikler, videonuzu daha anlamlı ve güzel kılar.

7- SEO’yu Unutmayın

Oluşturulan içerik insanlara gösterilmez için dağıtılmadığında hiçbir anlam taşımaz. Ulaşılabilirliği daha iyi hale getirebilmek adına SEO’yu düzgün yapmalıyız. Başlıklar, Açıklama, Etiket vb.

8- Sosyal Medya’yı Unutmayın

Oluşturduğunuz videoyu sosyal medya kanallarında dağıtın. Bütçeniz varsa ve videonun başarılı olduğunu düşünüyorsanız reklamlarla destekleyin.

9- Paylaşılmasını Kolaylaştırın

İzleyenlere videoyu paylaşmaya itecek şeyler sunun bu sayede yayılma ve kısa sürede ciddi gösterim elde edilebilir.

10- Call to Action Unutmayın

Yapılan her içeriğin veya bir reklamın amacı ve hedefi vardır. Bu amaç ve hedefler üzerinden performanslar ölçülür. Sizinde amacınız neyse potansiyel müşterileri o amaca sürükleyin yani calltoaction yapın.