WhatsApp’tan Facebook ile Veri Paylaşımını Durdurması İstendi

Kullanıcı gizliliğine yönelik ihlâlleri mercek altına alan Fransız izleme kuruluşu CNIL, WhatsApp’tan kullanıcı verilerini çatı şirketi Facebook ile paylaşmayı durdurmasını istedi. CNIL’in web sitesinde yayınlanan açıklamaya göre, WhatsApp Facebook ile veri paylaşımını 1 ay içinde durdurmak zorunda.

Söz konusu süreç, WhatsApp’ın geçtiğimiz yıl hizmet koşullarında değişikliğe gitmesiyle başladı. Bu değişiklikle birlikte WhatsApp; hedefli reklamcılık, güvenlik önlemleri ve ticari bilgi toplamak amacıyla kullanıcı verilerini Facebook’a gönderir hâle geldi.

Değişikliği incelemeye alan CNIL, WhatsApp’ın güvenlik önlemlerini geliştirme gerekçesini kabul edilebilir buldu. Ticari bilgi ve istihbarat toplama gerekçesi ise kurum tarafından veto edildi. WhatsApp’ın kullanıcıları bilgi toplama konusundan haberdar etmediğine dikkat çeken CNIL, bunu önlemenin tek yolunun da uygulamayı telefondan tamamen kaldırmak olduğunu belirtti. CNIL, söz konusu yaklaşımın kullanıcıların temel özgürlüklerini ihlâl ettiğinin altını çizdi.

Avrupalı düzenleme kurumları, özellikle veri paylaşımı konusunda Facebook’un politika ve uygulamalarını yakından takip ediyor. Almanya da geçtiğimiz yılın eylül ayında Facebook’tan WhatsApp kullanıcılarının verilerini toplamayı bırakmasını istemişti. Sosyal paylaşım sitesi, yine geçtiğimiz yılın kasım ayında İngiltere’de WhatsApp kullanıcılarının verilerini toplamayı bırakmıştı.

Leave a comment