facebook sosyal medya yönetimi

Facebook, “Kimsenin Konuşmalarını Dinlemiyoruz” Dedi

Facebook‘ta bazı kullanıcıların Facebook konuşmaları dinlenerek bunun özelinde reklamlara maruz kaldığını iddaa etmelerinden sonra, Facebook’un reklamdan sorumlu başkan yardımcısı Rob Goldman, konuyla ilgili açıklama yaptı ve iddiaları yalanladı.

Rob Goldman, Reply All isimli bir yayının sunucusu olan ve Facebook’un, kullanıcıların mikrofonlarını reklam faaliyetlerinde kullanmak üzere dinlediğini iddia eden radyo yapımcısı PJ Vogt’un iddiasına Twitter üzerinden yanıt verdi. Facebook’taki reklam ürünlerini yayınlayan kişi olduğunu vurgulayan Goldman, ”Hiçbir zaman mikrofonları reklamlar için kullanmadık ve asla kullanmayız.” açıklamasını yaptı. İddiaların doğru olmadığını dile getiren Goldman, Facebook çatısı altında faaliyet gösteren Instagram’daki reklamlar için de mikrofonları kullanmadıklarını belirtti.

Geçtiğimiz yıl Güney Florida Üniversitesi’nde kitle iletişim profesörü olan Kelli Burns, Facebook’un kullanıcıları dinleyip dinlemediğini tespit etmek için telefon yanındayken belirli konular hakkında konuştuğunu ve sonrasında Facebook’un konularla ilgili reklamlar gösterdiğini gözlemlediğini açıklamıştı. Bu açıklamanın yanıt veren Facebook ise “Biz, yüksek sesle konuştuğunuz şeylerle ilgili değil, insanların ilgi alanlarına ve diğer profil bilgilerine dayalı reklamlar gösteriyoruz” diyerek iddiaları yalanlamıştı. Geçen süre içinde Facebook’a yönelik benzer suçlamalar artarak devam etse de Facebook’un kullanıcıları dinleyen bir araç kullanıp kullanmadığı tam anlamıyla keşfedilmiş değil.

Leave a comment